Güncel İnovasyon Marka Stratejisi

Adidas, 2024 Yılından İtibaren Tüm Ürünlerinde Geri Dönüştürülmüş Malzemeler Kullanacak

Adidas, 2024 yılından itibaren tüm ürünleri için yalnızca geri dönüştürülmüş plastik kullanacağını açıkladı. Bu plan, okyanuslardaki plastiklerden geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen bir milyon ayakkabı satan Adidas’ın en son sürdürülebilirlik teminatı olarak öne çıkıyor.

Polyester halihazırda  Adidas’ın ürünlerinin yüzde 50’sinde bulunuyor. Spor ve atletik giyimde popüler bir malzeme haline gelen polyester, sporcuların serin kalmasını sağlayan hafif ürün yapısı nedeniyle kullanım çapını oldukça arttırdı. Uzun ömürlü, kırışıklık yapmayan ve yıkama koşulları gayet esnek olan bu malzeme üreticiyi de tüketiciyi de çoğunlukla memnun ediyor. Fakat bugün çevresel etkilere karşı artan küresel farkındalık ekseninde daha detaylı düşünmek gerekiyor.

Plastiğe karşı mücadele çok boyutlu kazanç sağlıyor

Bu nedenle dev firma, her ne kadar giyim üreticileri için ucuz bir seçenek olsa da yapay malzemelerin yol açtığı çevresel etkilere karşı temiz üretim yönteminin taahhüdünü verdi. Gelecek yılki ilkbahar ve yaz giyim serisinde  yüzde 41 oranında geri dönüştürülmüş polyester kullanılacak. 2024 yılına kadar ise bu sayının yüzde 100’e ulaşması hedefleniyor. Adidas son verilere göre tedarik zinciri, ofis, depo ve dağıtım merkezi basamakları olmak üzere toplamda 40 ton plastik kullanıyor. Şirket yakın zamanda mağazalarında 70 milyon plastik poşeti ayıkladı.

Parley for the Oceans iş birliği ile yakın zamanda yola çıkan Adidas, okyanus kirliliğine dikkat çekmek ve çözüm üretmek için geri dönüştürülmüş plastiklerden spor ayakkabı üretmişti. Ardında koleksiyona ayakkabının yanında  yoga, mayo ve açık hava kıyafetleri de eklendi. Adidas bu yıl bu koleksiyondan 5 milyon çift ayakkabı satmayı bekliyor. Böylece şirket, plastik kullanımına karşı aksiyon almaya başlayan diğer büyük markaların yanında yerini alıyor.