Güncel Sosyal Sorumluluk

Alstom, İş’te Eşit Kadın Sertifikası Aldı

Alstom, İş'te Eşit Kadın Sertifikası Aldı

Geçtiğimiz eylül ayından itibaren Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek iş birliğiyle iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar verilmesi için çalışan kurumlar sertifikalandırılıyor.  Bu konudaki olumlu örnekler ile iş dünyasında yaratılacak cinsiyet ve fırsat eşitliği dönüşümü destekleniyor. Uluslararası ulaşım firması Alstom ise bu örneklerden birisi olarak sertifika almaya hak kazandı.

Düzenlenen denetim kapsamında yönetim sistemi, işe alım ve çalıştırma, iş sağlığı ve güvenliği, tedarik zinciri ve sosyal etki alanlarındaki çalışmalar cinsiyet eşitliği kriterleri ile değerlendiriliyor. Dünyanın önde gelen Fransız enerji ve ulaşım şirketi Alstom, sertifika denetiminden geçerli puan alarak sertifikayla ödüllendirilen 6. iş yeri oldu.

Sertifikasyon için denetimleri gerçekleştiren Intertek, 100’den fazla ülkede denetim, gözetim, test, kalite denetimi ve sertifikasyona kadar pek çok alanda farklı sektörlerde hizmet veriyor. Sertifika için yapılacak denetim içeriği, Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Pensipleri (WEPs) ile de örtüşen Kadına Eşitlik Prensipleri çerçevesinde belirlendi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerden başlayarak yayılması hedeflenen dönüşüm, adil toplum oluşturma hedeflerine de hizmet ediyor.

Alstom firmasının sertifika sahibi olmasıyla birlikte İş’te Eşit Kadın Sertifikalı iş yerlerinin sayısı 6‘ya yükseldi. Daha önce Avon gibi markaların yanı sıra UTİKAD ve İTKİB gibi sivil toplum kuruluşları da sertifikayla ödüllendirildi. Ayrıca, geçtiğimiz ay Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sertifika almaya hak kazanan ilk belediye ve kamu kuruluşu oldu.