Güncel İnovasyon

Apple ve Mondelēz’de Sürdürülebilir Ambalaja Doğru

Ambalaj, çevresel etkilerini azaltmak isteyen firmalar için önemli bir zorluk oluşturmaya devam ediyor, ancak teknoloji ve gıda endüstrilerindeki yeni başarılar, ilerlemenin yapıldığına işaret ediyor.

Ormancılık programını başlattıktan iki yıl sonra, teknoloji devi Apple, Çin’de 320.000 dönüm ormanın artık  Forest Stewardship Council, tarafından onaylandığını ve tüm ürünlerinin ambalajında ​​kullanılan kağıdı kapsayacak sürdürülebilir bir çalışma ormanının olduğunu açıkladı.

Program, 2015 yılında Çin’in güney eyaletlerinde bir milyon dönüm ormana kadar geçiş yapmak için WWF ile beş yıllık bir ortaklıkla 2020’ye kadar sorumlu bir yönetimle başlatıldı.

Şirketin ilk hedefi sadece iki yıl içinde gerçekleşmiş ve aşılmış olan FSC sistemi kapsamındaki 300.000 dönüm ormanı gerçekleştirmekti. Hedefe ulaşmak için, Apple, Hunan ve Guangxi illerinde, Çin pulpası ve kağıt sektöründeki en büyük FSC sertifikalı plantasyon bölgesi olacak şirketlerle çalıştı. Şirketler, WWF ile ortak olarak, orman yönetim planları oluşturmak ve çalışanlarını her ikisi de FSC sertifikası için gerekli olan orman alanını tespit etmeye çalışmak üzere eğitmek için çalıştılar.

Apple, Nisan ayında tedarik zinciri için kapalı döngü modeli geliştirme yönündeki iddialı yeni planları açıkladığı 2017 Çevre Sorumluluk Raporu’nu (2017 Environmental Responsibility Report)  yayımlamış ve sadece yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmaya odaklanacağı taahhüdünde bulunmuştu. Bu son çalışma, bu amaca ulaşmada önemli bir adım olduğunu gösteriyor. Şirket, ambalajı azaltmak ve kağıt kullanan teknolojileri daha verimli bir şekilde geliştirmenin yeni yollarını aramaya devam edeceğini açıkladı. 2016 yılında Apple’ın kullandığı 131.000 mt elyafın yüzde 62’si geri dönüştürülmüş ve yüzde 38’i sorumlu kaynaklardan gelen bakire elyaftan oluşmuştur. Apple’ın sürdürülebilir lif şartnamesine uymayan fiber oranı %1’den azdı.

Bununla birlikte diğer haber de Mondelēz International dan geldi. Şirket faaliyetlerinden toplam 46.300 metrik ton paketlemeyi azalttığını açıkladı. Bu, 2020 yılı için 65.000 metrik ton hedefinin üçte ikisi.

Mondelēz’e göre, daha az malzeme gerektiren ambalaj teknolojilerindeki gelişmeler, şirketin başarısı için önemli bir araçtı. Oreo kurabiyeleri için daha ince paketleme, Kuzey Amerika bölgesinde 2010-2016 yılları arasında altı haftalık bir süre içinde kaydedilen 1.496 metrik ton karton azaltımı ile sonuçlanırken, Asya, Orta Doğu ve Afrika pazarındaki nakliyecilerin ortadan kaldırılması Mondelēz’e 1.297 metrik ton oluklu kağıt kullanımı azaltımı getirdi.

Üretim noktasındaki atıkların azaltılmasına ek olarak, şirket tüketiciler ve perakendeciler tarafından kolayca geri dönüştürülebilen malzemeleri desteklemektedir. Avrupa’da, Mondelēz’in ambalajının yüzde 75’i kağıttan, camdan veya metalden geri dönüştürülmüş ya da geri dönüşümlüdür.

Mondalēz yaptığı açıklamada “Kağıt bazlı ambalajlamamızın yaklaşık yüzde 70’i geri dönüştürülmüş kaynaklardan geliyor. Geri kalan yüzde 25, çoğunlukla gıda atıkları ve bozulmayı sınırlandırmak için optimize edilmiş ince, esnek filmlerdir “diye belirtti. “Bu filmler, ilke olarak, tesislerin bulunduğu yerde geri dönüştürülebilirliği kolaylaştırmak için tasarlandı. Bu filmlerin yüzde 80’inden fazlası zaten bu kriterleri karşılıyor ve esnek ambalajın geri kalanını mümkün olan tek malzemeye taşıyoruz.

Şirket paketlemesinin etkisini azaltmada önemli ilerleme kaydetmiş olsa da gıda ile doğrudan temas eden paketlemede tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasını yasaklayan mevcut düzenlemeler de dahil olmak üzere zorluklar devam ediyor. Bununla birlikte, Mondelēz umut veren sürdürülebilirlik hedeflerine doğru çalışırken materyalleri daha verimli kullanmasına olanak sağlayan yeni çözümler aramaya devam edeceğini açıkladı.

 

Kaynak: sustainablebrands.com