Güncel İnovasyon

Avrupa Otomobil Üreticileri Dizel Emisyonlarını Azaltmak İçin Yenileniyor

İçten yanmalı motorun-özellikle de dizel yakıtla çalışanların çevresel etkilerinin kötü sonuçları görülmeye başladıkça, dünya genelindeki hükümetler, kritik hava kirliliği sorunlarını çözmek, emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğini hafifletmek için otomobil üreticilerini zorlamaya başladı. C40 Cities Climate Leadership Group’un birçok üyesi daha şimdiden 2025’e kadar şehirlerinden dizel araçlarını kaldırma sözü verdiler ve Fransa ve İngiltere hükümetleri geçtiğimiz günlerde 2040 yılına kadar gaz ve dizel motorlu araç satışını yasaklama planlarını açıkladılar ve diğer ülkelerin de bu ülkeleri takip etmesi an meselesi.

Otomobil devleri Audi, BMW ve Daimler, dizel üzerindeki hükümet ve sivil endişelerin giderek artması üzerine, Volkswagen fiyaskolarının tekrarından kaçınmak için otomobilleri yenilemek için harekete geçiyorlar.

Avrupa ve diğer bazı pazarlarda ABD ve Kanada hariç Audi, AB5 ve EU6 dizel motorlu otomobiller için bir yenileme programı hazırlıyor. Dünya çapında toplam 850.000 altı ve sekiz silindirli motorlu araçlar için yapılan yeni yazılım mevcut yasal koşulların ötesinde gerçek sürüş koşullarında emisyon gelişimi yapacak.

Program, Almanya Federal Motor Transport Authority (KBA) ile yakın işbirliği içerisinde yürütülmekte olup tüketiciler için ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Aynı tür motorlara (V6 / V8 TDI, EU5 / EU6) sahip Porsche ve Volkswagen modellerine sahip olan tüketiciler de programa katılmaya hak kazanacaklar.

Audi, yapmakta olduğu yenileme programı kapsamında dizel motorların gelecekte de yaşayabilmesini sağlamaya çalışıyor ve giderek Avrupa’da geri çekilme planları yapılan dizel motorlu araçlar için ortaya çıkabilecek olası yasakları önlemeyi amaçlıyor. Audi yenileme programı, bir bölümü yetkililere önceden bildirilmiş olan gönüllü önlemlerden oluşuyor ancak KBA in inceleme ve araştırma süreci henüz tamamlanmadı. Soruşturmalar daha fazla sonuçlar ortaya koyar ise Audi, AB5 / EU6 yenileme programının bir parçası olarak tüm müşterileri için, gerekli teknik çözümleri uygulamak zorunda kalabilir.

Daimler hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’daki dizel aldatmacasına yönelik suçlamaların soruşturması sonucunda Avrupa’da üç milyondan fazla Mercedez Benz aracının gönüllü olarak geri çağırılmasını başlattı. Şirket, emisyon kontrollerinin daha geniş bir yelpazede çalışmasına olanak tanıyan bir yazılım güncellemesini içeren bir servis yükseltmesi sunuyor.

Şirket, bir adım daha ileri giderek, Daimler’in ürün teklifleri sırasında sunmak üzere “örnek emisyonlar” içeren dizel motorlar dizisi de geliştirdi.

BMW, ayrıca, “emisyonlarda daha fazla gelişme sağlayabilmek için en az 350.000 dizel otomobil için gönüllü yazılım güncellemeleri de sağlayacak. Audi gibi BMW da Alman hükümet yetkilileri ile dizel araçlarının yasaklanmaları önlemek için birlikte çalışıyor.

Audi, BMW ve Daimler, mazotu dolaşımda tutmak için mücadele ederken, 2019’dan itibaren sadece elektrikli ve hibrid otomobiller yapacağını duyuran Volvo, fosil yakıtsız bir geleceğe doğru ilerliyor. Daha fazla devlet Fransa’yı ve İngiltere’nin liderliğinde başlayan yasaklamaları takip etmeye karar verirse, daha fazla markanın  pazarda rekabetçi kalabilmek için kendi iş modellerini yenilemesi gerekecek.

 

Kaynak: sustainablebrands.com