Teknoloji

Bilim İnsanları Bitkilerden Karbon Fiber Üretiyor

Bilim İnsanları Bitkilerden Karbon Fiber Üretiyor

Ucuz, bitki kökenli Karbon Fiber, daha az yakıt tüketen hafif arabaların yapımı için kullanılabilecek.

Karbon fiber, materyallerin Superman’i. Çelikten beş kat daha güçlü, tenis raketlerinden golf sopalarına, bisikletlerden rüzgar türbin bıçaklarına, yolcu uçaklarından Formula 1 yarış otomobillerine kadar her alanda kullanımı mümkün. Ancak sorun şu ki; karbon fiber, son ürünü aşırı pahalı hale getiren petrolden ve diğer pahalı malzemelerden üretiliyor. Karbon fiberi yarış arabalarında görüp de minibüslerde görmememizin sebebi de bu. Ancak bu durum değişebilir.

Bilim insanları, yakın bir gelecekte petrol yerine bitkilerden karbon elyafı üretmenin, maliyetleri düşürmenin, söz konusu materyali otomobil, uçak ve diğer araçlarda daha yaygın şekilde kullanıma sunmanın mümkün olacağını söylüyorlar.

Bilim İnsanları Bitkilerden Karbon Fiber Üretiyor

National Renewable Energy Laboratory’de Gregg Beckham liderliğinde bir grup bilim insanı, bitkilerin insanlar tarafından yenilmeyen mısır sapları gibi kısımlarını kullanarak akrilonitril üretmek için yeni bir süreç geliştirdiler. Bu maddeleri kırarak aside dönüşecek şekerler haline getiriyorlar ve akrilonitril üretmek için ucuz bir katalist ile birleştiriyorlar.

Bilim insanları, bitki temelli sürecin daha büyük ölçekler için de uygulanabilir olabileceğini ve imalatta da kullanılabileceğini düşünüyorlar. Araştırmacılar, şu anda karbon elyaf haline getirilecek ve otomobillerde kullanılmak üzere test edilecek büyük miktarda akrilonitril üretmek için birçok firma ile çalışıyorlar.

Kaynak: Popular Science