Güncel Marka Stratejisi

Coca-Cola, İndirimli Bilet Uygulamasıyla Geri Dönüşümü Ödüllendiriyor

Coca Cola, İndirimli Bilet Uygulamasıyla Geri Dönüşümü Ödüllendiriyor

Birleşik Krallık’ta pek çok tematik parkların sahibi ve işletmecisi olan Merlin, geri dönüşüm ve çöp kirliliği ile mücadele için Coca-Cola ile iş birliği yaptı. Geri dönüştürülen materyaller için ziyaretçileri anında ödüllendiren “tersyüz satış makineleri” bu iş birliği kapsamında hayata geçirildi. Pek çok park ziyaretçisi, favori cazibe merkezlerine şişe veya soda kutularını kullanarak indirimli giriş yapabilecek.

Coca-Cola’nın ödül programının bir parçası olarak, ziyaretçiler bitmiş 500 ml’lik içecek kaplarını “tersyüz otomatlar”a attıkları takdirde çevresel katkılarından dolayı yüzde 50 indirim kuponu alabiliyorlar. Coca-Cola U.K. ve İrlanda bölgesi genel müdürü Jon Woods, The Guardian’a verdiği demeçte, “İnsanları, şişelerini geri dönüştürerek doğru şeyi yapmaları için ödüllendirmek istiyoruz. Aynı zamanda bunu yapmayan bazı kişileri de cesaretlendirmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Makineler Merlin tarafından işletilen Chessington Maceraları, Alton Kuleleri, Thorpe Park ve LEGOLAND cazibe merkezlerinde kuruldu. Ancak indirimlerle ödüllendirilenler, indirimli biletlerini ülkede Merlin tarafından işletilen diğer 30 tematik parklardan birinde de kullanabiliyor. Projenin, parkların çoğu kış mevsiminde kapanacağı için Ekim ortasına kadar devam etmesi planlanıyor.

The Guardian tarafından hazırlanan bir rapora göre, İngiltere’deki yıllık 13 milyar plastik şişeden sadece yarısı geri dönüştürülüyor. Bu girişim, mevcut istatistikleri daha da olumlu bir şekilde değiştirmeyi ümit ederken, aynı zamanda günlük olarak yitirilen 700.000 şişeyi de ortadan kaldırmayı umuyor. Coca-Cola’nın yaptığı araştırmaya göre, Birleşik Devletler’deki insanların yüzde 64‘ü, eylemleri için anında tazminat almaları halinde geri dönüşüme daha eğilimliler.