Güncel

Colgate ile Atıklar Oyun Parkına Dönüşüyor

colgate-ile-atıklar-cocuk-parki

Colgate ve ShopRite iş birliği ile bu yıl beşinci kez TerraCycle çocuk oyun alanı (TerraCycle Recycled Playground Challange) yarışması düzenleniyor. Yarışma yıllardır çocuklar, öğretmenler ve toplum için sağlıklı gülüşlerle dolu sağlıklı bir çevre yaratmayı amaçlıyor. Halkın katılımıyla sürdürülecek olan yarışma sonucunda bir okulun bahçesinde tamamı %100 geri dönüştürülen malzemelerden yapılmış bir çocuk oyun parkı kurulacak.

TerraCycle kurulduğu günden beri geri dönüşümü zor olan atıkların geri dönüşümünü sağlıyor ve yeniden kullanım için yenilikçi çözüm fikirleri üretiyor. Aynı zamanda, neredeyse her tür atık için markalar tarafından finanse edilen ücretsiz geri dönüşüm programları sunuyor. Ücretsiz ulusal geri dönüşüm programı örneklerinden birisi olarak TerraCycle’ın Colgate Ağız Bakımı Geri Dönüşüm Programı (TerraCycle’s Colgate Oral Care Recycling Program), atık toplama ve kullanımı konusunda etkili uygulamalardan biri olmayı hedefliyor.

Yarışmaya katılmak isteyen okulların birinci olabilmek için “çocuk oyun alanı kredisi” biriktirmeleri gerekiyor. En fazla krediyi toplamak için okulların diş macunu ve bunun gibi ağız bakım ürünü atıklarını TerraCycle’a göndermeleri gerekiyor. Bireysel olarak, aileler, okullar ya da toplulukların okullara bağışlayacakları atıklarla geri dönüşüm malzemeleri oluşturulacak. 0,2 librelik her bir ağız bakım ürünü atıktan okullar bir çocuk parkı kredisi kazanacak. Aynı zamanda kamuoyuna açık çevrimiçi oylama sistemiyle insanlar günde bir kez istedikleri okula oy verebilecek ve oyların her biri çocuk parkı kredisine dönüşecek.

Geri dönüşüm çocuk oyun alanı yarışması New York, New Jersay, Pensilvanya, Delaware, Connecticut ve Maryland bölgelerindeki okulları kapsıyor. 11 Mart’ta başlayan atık toplama basamağı 30 Haziran tarihine kadar devam edecek. 30 Temmuz’da ise toplayabildiği ağız bakım ürünü atıklarıyla en çok çocuk parkı kredisi biriktiren okul duyurulacak. Maliyeti yaklaşık 50 bin dolar olan oyun parkı ise önümüzdeki sonbahar da kurulacak. Yarışmada ikinci ve altı eş değer ödül sahibi olmaya hak kazanan okullar da çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.

TerraCycle ve Colgate önümüzdeki günlerde Meijer ile birlikte yürütecekleri benzer bir programı daha duyurmayı planlıyor. Bu program ise Michigan, Ohio, Indiana, Illinois, Kentucky ve Wisconsin bölgelerinde yürütülecek.