Güncel İnovasyon

CVS ve Nestlé’den Sürdürülebilir Paketleme Uygulamaları

Sürdürülebilir paketleme pazarının önümüzdeki 10 sene içinde $440.3 milyar’a ulaşması bekleniyor ve bu işe erken başlayanları ekonomik faydalar elde etmenin yanı sıra artan tüketici memnuniyeti ve daha düşük çevresel ayak izi beklemekte. İki sanayi devi, Sustainable Packaging Coalition’ın yardımı ile bu değişime ayak uy
durup yeni sürdürülebilir ambalaj insiyatiflerini devreye sokuyor.

 

CVS Health, ürün atığı paketlemesini hızlandırmak amacıyla Sustainable Packaging Coalition’a katıldı. Şirket, 190 farklı koalisyon üyesi ile (Target, Unilever, Procter & Gamble, USPS…) sürdürülebilir paketlemeyi geliştirmek için birlikte çalışmaya başladı.

CVS Health Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkan Direktörü Eileen Howard Boone, “CSR yol haritamızın önemli ayaklarından biri doğa üzerindeki etkilerimizi azaltmak” dedi. “Ürün ve paketlemelerimizden oluşan atıkların azaltılması amacına kendimizi adadık ve bu koalisyonun amacına ulaşmasının bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız”.

Bu hareket, tüketicilerin sürdürülebilir ürünlere olan talebini arttırmak ve bu daha iyi, sağlıklı yolda insanlara yardım etme misyonunu da desteklemektedir. CVS bu senenin başında, yaklaşık 600 güzellik ve kişisel bakım ürününden parabenleri, phthalatları ve en yaygın formaldehit bağışçılarını ortadan kaldırmayı amaçladığını duyurdu. 2019’un sonuna kadar bu standartları sağlamayan ürünlerin dağıtımını yapmayı bırakacak.

CVS Health, Sustainable Packaging Coalition ile olan ortaklığını, işletme faaliyetlerine ve ürün geliştirmeye sürdürülebilirliği katmak amacı ile tedarikçileriyle işbirliği içinde ürün ambalaj atıklarını azaltma çabaları üzerine inşa edecek.

Sustainable Packaging Coalition’ın müdürü Adam Gendell, ‘Perakendeciler paketleme kararlarında önemli bir rol oynuyor ve CVS Health’in geniş erişimi, muazzam bir fırsat oluşturuyor,’ dedi. ‘CVS’i koalisyona karşılamaktan dolayı heyecanlıyız ve birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.’

Koalisyona katılmaya ek olarak CVS, şirketin palmiye yağı alımının %100’ünün, 2020 yılı itibariyle sorumlu kaynaklardan ve tam izlenebilir tedarik zincirlerinden yapılacağını açıkladı.

Bu sırada, Nestlé Waters North America, yarım litrelik su şişelerinin üstüne How2Recycle etiketlerini ABD’nin önde gelen tüm markalarında sergilemeye başladı ve Kuzey Amerika’da bunu yapan ilk içecek üreticisi oldu. Şirket, How2Recycle geçişini Eylül 2017’de tamamlamayı hedefliyorlar.

Geri dönüşüm programlarında değişiklikler, net olmayan etiketler ve gerçek olmayan geri dönüşüm iddiaları ABD’de geri dönüşümü zorlaştırıyor. Sustainable Packaging Coalition tarafından 2012’de yaratılan How2Recycle etiket çalışmaları tüketiciler için geri dönüşümü daha kolay hale getirmeye çalışıyor, böylece toplam geri dönüşüm oranları artacaktır. Şu ana kadar 65’ten fazla marka ve perakende şirketi tarafından kabul edilmiş ve bugün binlerce rafta bulunabilir durumdalar. Paket üzerindeki geri dönüşüm özelliklerini tüketicilere ileten, ABD’de bulunan tek standart etiketleme sistemi.

Nelson Switzer, Nestlé Waters North America Chief Sustainability Officer amaçlarının kolay ve ilgi uyandıran bir yol ile Amerikalı’lara su şişelerini geri dönüşüme atmalarını öğretmek ve teşvik etmek olduğunu söyledi. How2Recycle etiketini kabul ederek milyonlarca tüketici artık şişenin yan kısmında bulunan net ve tutarlı bir geri dönüşüm rehberine sahip olacak ve şişelerin geri dönüşüm oranı artarak çevresel etkide de azalma olacak.

Bu etiket şirketin saf su markası Nestlé Pure Life ve bölgesel kaynak su markaları olan Poland Spring, Deer Park, Ice Mountain, Zephyrhills, Ozarka ve Arrowhead’de bulunuyor. Nestlé Pure Life bu girişimi Ağustos başında üstünde How2Recycle etiketi bulunan yarım litre su şişelerini üreterek başladı. Bu etiket bu ay içinde Poland Spring, Deer Park, Ozarka, Ice Mountain ve Zephyrhills markalarının yarım litre su şişelerinin üstünde de görülecek. How2Recycle etiketi Eylül ayında da bazı Arrowhead şişeleri üstünde olacak.

Sustainable Packaging Coalition’de üst düzey yönetici ve How2Recycle’ın lideri olan Kelly Cramer “Bu şişelerin üstünde olan ‘Empty & Replace Cap’ talimatının çevre için ne kadar önemli olduğunu göz ardı edemeyiz, gevşek kapaklar bizim su yollarımıza ve okyanuslara girme potansiyeline sahip,’ dedi

“En önemlisi, kapakların da geri dönüşüme gideceğini kesinleştiriyor. Bunun nedeni kapaklar geri dönüşüme gidecek olan şişelerin üstüne yerleştiğinde, kapakların düşüp atılma ihtimali daha az oluyor. Nestlé Waters’ın How2Recycle etiketini bu kadar çok şişeye koymasının nedeni, insanların daha fazla ve daha iyi geri dönüşüm yapmalarına yardımcı olacaklarına olan inançları.