Güncel İnovasyon

Denizlerdeki Plastik Çöplüğüne Karşı Soma & Parley Şişesi

Denizlerdeki Plastik Çöplüğüne Karşı Soma & Parley Şişesi

Soma ve Parley for the Oceans kuruluşları okyanuslardaki plastik çöplüklerine çözüm arayan Soma & Parley şişelerini yakın zamanda Starbucks için sınırlı sayıda ve özel olarak üretmeye başladı. Kılıfı denizlerdeki plastik çöplüklerinden çıkartılıp geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen ürün, dünyanın ilk yeniden kullanılabilir su şişesi olarak piyasaya sunuldu.

Her yıl denize dökülen 8 milyon ton plastik çöp 

Özellikle son yıllarda kontrol edilemez boyutlara yaklaşan denizlerdeki plastik çöplüklerine karşı Soma & Parley şişesi sürdürülebilir bir çözüm olmayı hedefliyor. Sadece Amerika’da her yıl 30 milyondan fazla plastik su şişesi çöp olarak denizlere ve okyanusa dökülüyor. Soma & Parley şişesi için üretilen her bir kılıf dünyanın dört bir yanındaki uzak adalardan ve kıyılardan getirilen iki adet geri dönüştürülmüş plastik şişeye eşdeğer sayılıyor. Şişeler ilk etapta, Amerika ve Kanada’daki beş binin üzerinde Starbucks şubesi için sınırlı sayıda üretilecek.

Plastiği bir tasarım hatası olarak tanımlayan Parley for the Oceans‘ın kurucusu Cyrill Gutsch, onun bir gecede düzeltilebilir bir şey olmasa da değişim yaratabilecek adımların atılabileceğine inanıyor. Denizlerdeki çöplüğü tekrar kullanılabilir Soma & Parley şişesine dönüştürmek için yapılan bu dayanışma, tehlikeli gerçeğin bir başka hatırlatıcısı ve değişimin başlangıcı olarak görülüyor.

Denizlerdeki plastik çöplüklerine karşı Parley AIR

Parley for the Oceans atıkların okyanuslar için yarattığı tehlikelere karşı farkındalık yaratmak ve koruyucu çözümler üretmek üzere kuruldu. Yaratıcı endüstriler, markalar, hükümetler ve çevre gruplarından oluşan iş birlikçilerle yenilikçi bir küresel ağ yaratıyor. Kuruluş Adidas, Anheuser Busch InBev (Corona), Intel gibi markaların yanı sıra Birleşmiş Milletler ve farklı alanlara mensup yüzlerce paydaşla çalışmalar yaptı.

Parley, denizlerdeki plastik kirliliğinin hızlı büyüyen tehdidine karşı esnek ve ölçeklenebilir bir strateji ortaya koyuyor: Parley AIR – Kaç, Durdur, Yeniden Tasarla (Avoid, Intercept, Redesign). Kuruluş, sürdürülebilirliği “Eko İnovasyon” olarak yeniden isimlendiriyor. Bu doğrultuda önemli yeniliklere ve projelere de imza atıyor. Küresel ilgiyi üzerine çeken yüksek kaliteli Ocean Plastic ™ malzemesi de okyanuslardan, sahil şeritlerinden ve kıyılardan toplanan plastik atıklarla üretiliyor. Soma & Parley şişe kılıflarının malzemesi olan Ocean Plastic ™ ile daha önce Adidas da bir koleksiyon hazırlamıştı.