Araştırmalar Güncel

“Doğal Gıda” Tanımı için Yeni Araştırma

Belirsiz ve genelde oldugundan daha iyi görünümü vermek için kulanılan ‘doğal’ teriminin uluslararası belirlenmiş bir tanımı olmaması tüketicilerde kafa karışıklığı yaratıyor.

Bebek maması markası Beech-Nut Nutrition’ın bağlı olduğu Hero Group tarafından yapılan araştırma, “doğal” tanımı tüketicilerin bakış açısından değerlendirip çözmeyi planlıyor.

Doğal Gıdanın Tüketiciler için Önemi: Sistematik İnceleme isimli araştırma, insanların bir gıdayı doğal olarak algılamasının ham maddelerin kökeni, kulanılan malzemeler ve işlenme seviyesine bağlı olduğunu ortaya çıkardı. 21 farklı ülkeden 85,000 tüketicinin yer aldığı 72 örnek olay incelemesi baz alındı.

Andy Dahlen, Beech-Nut’ın Pazarlama Başkan Yardımcısı, ‘Anne babaların çocuklarını doğal gıdalarla beslemek istediğinin farkındayız, fakat genelin bu terimin ne anlama geldiği konusunda akıllarının karışmış olduğu dikkatimizi çekti. Bu araştırmada bu karışıklılığı giderip tüketicilerin anladıklarının datasını alıp tanımı netleştirmeyi planlıyoruz’ dedi.

Sonuçlara göre, doğallık tüketiciler için önemli bir özellik ve bu şekilde etiketlenmeyen ürünlerin alınmama riski var. Fakat, ‘doğal’ın gıda konusunda ne olduğu bölge ve ülkeye göre değişiyor.

Araştırmanın yazarlarından Michael Siegrist, ETH Zurich ‘Bir çok araştırma doğal gıdanın tanımını yapmış olsa da bu çalışma, terimi tüketicinin tanımı ve tüketici için önemi açısından inceleyen ilk çalışmadır. Araştırma tüketicinin ve firmanın beklentilerini eşlemek için atılan ilk adımdır. Araştırma üç ana daldan oluşmaktadır’ dedi.

  • Ham maddenin kökeni: Besin nerden geliyor, nasıl yetiştiriliyor ve yerel mi.
  • Kulanılan maddeler: Yapay tatlandırıcı, renklendirici, hormon, tarım ilacı, GDO vb. katkı maddeler bulundurmayan malzemeler kulanımı.
  • Üretim şekli: Mümkün olduğunca az işlenme veya ev yapımı tarzı bir yaklaşım.

Tüketiciler bu kriterlere uygun ürünleri sağlıklı, sürdürülebilir, lezzetli ve taze olarak nitelendiriyor.

Bu araştırmanın sonuçları hem üretimi hem de pazarlamayı ve yeni gıda üretme teknolojisini etkileyebilir. Doğal olarak isimlendirilmeyen ürünler (besine olan bakış açısı değiştiğinden dolayı) çoğu ülkede tüketiciler tarafından kabul edilmeyebilir. Yine de gıda tüketicilerin bir ortak noktaları var; işlenmemiş gıda tüketmek isteseler de zaman da kazanmak istiyorlar. Bu gıda sanayisinde eşsiz bir şans sunuyor, markalar tüketiciler tarafından doğal olarak nitelendirilebilecek ürünler üretmek için yeni teknolojiler kullanıyorlar.