İnovasyon Marka Stratejisi

Dunkin’ Donuts 2020’de Köpük Bardaklara Veda Ediyor

Dunkin’ Donuts 2020’de Köpük Bardaklara Veda Ediyor

Dunkin’ Donuts insanlara ve gezegene karşı sorumlu davranma yaklaşımının bir parçası olarak, polystyrene foam bardakları 2020 yılından itibaren global tedarik zincirinden çıkartıyor. Kahve devi bu yıl içinde köpük bardakları çift duvarlı kağıt alternatif bardaklar ile değiştirmeye başlayacak. Şirketin kağıt bardağa geçişi yıllık olarak yaklaşık 1 milyar köpük bardağın atık olmaması anlamına geliyor.

Yeni, çift duvarlı kağıt bardak şu anda şiretin doğuş yeri olan Quincy, Mass.’deki yeni jenerasyon mağazasında kullanılıyor. Bir sonraki adım bu geçişi New York City ve Kaliforniya’da mağazalarda Nisan 2018’de tamamlamak. Tedarikçinin üretimi arttırması ile diğer pazarlara da geçilecek. Dunkin’ Donuts’in uluslararası mağazalarında zaten kağıt bardak kullanılıyor ve şirket franchise mağazalarının da 2020 hedefleri doğrultusunda kağıt bardağa geçmesi için çalışıyor.

As You Sow ve Ellen MacArthur Foundation gibi kuruluşlar köpük kullanılan paketlemelerin çevreye ve insan sağlığına olan zararlarına dikkat çekerek global markaları köpük kullanımını en kısa zamanda bırakmaya çağırıyor.

Dunkin’ Donuts 2020’de Köpük Bardaklara Veda Ediyor

Sertifikalı İnovatif Bardaklar Geliyor

Dunkin’ Donuts, Sustainable Forestry Initiative Standard tarafından sertifikalı kağıt bardakları kullanıyor. Yeni bardaklarda da hali hazırdaki tekrar kapanabilen kapaklar var ve tüm sıcak içeceklerde kullanılıyor. Sıcaklık koruma özelliği köpük bardaklar ile aynı ve ekstra bir kılıfa gerek olmadan eli yakmadan tutulabiliyor.

Şirketin kağıt bardağa geçişi, daha önceki taahhütlerinin de devamı niteliğinde. Bu yılın sonuna kadar kullanılan fiber kökenli paketlemenin %80’inin Sustainable Forestry tarafından sertifikalı olması, menülerinden yapay boyaların çıkartılması, yeni ve etkili restoranların inşa edilmesi ve kullanılan kahvenin Rainforest Alliance tarafından sertifikalı olması bu hedeflerden.

Dunkin’ Donuts, 2011’de bir numaralı sürdürülebilirlik hedefini daha sürdürülebilir kahve bardağı bulmak olarak belirlemişti. Geçtiğimiz senelerde şirket performans, çevre etkisi ve maliyet kriterlerine en uygun olan alternatifi bulmak için çalıştı.