Güncel Teknoloji

Dünyanın En Büyük Güneş Panelleri Çölde Kuruluyor

Dünyanın En Büyük Güneş Panelleri Çölde Kuruluyor

Gelecek yıl açılması beklenen dünyanın en büyük güneş paneli tarlası Mısır‘ın Batı Çölü’nde bulunan Kahire‘nin 400 mil güneyinde kuruluyor.  2,8 milyar dolarlık Benban kompleksi, mevcut durumda elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde doksanını petrol ve gazdan elde eden Mısır için önemli bir adım olacak.

Ülke yenilenebilir enerji ile ilgili karmaşık bir tarihe sahip. Aslında, uzun zamandır devlet destekli fosil yakıtlara yoğun bir şekilde güveniyor. Ancak sürdürülebilir kaynak kullanımına yakın duran politikalar Mısır devletini de yakından ilgilendirmeye başladı. Yeni hedefle beraber, 2025 yılına kadar elektriğin yüzde 42’si yeşil kaynaklardan elde edilecek. Bu aslında onlara Birleşmiş Milletler ile sürdürülebilirlik hedefleri konusunda 5 yıllık bir yol gösterecek.

2011’de devrimi takiben, Mısır büyük bir enerji krizi yaşamıştı. Düzenli olarak kesintiler meydana gelirken bu sadece evdeki insanları değil aynı zamanda işletmeler ve fabrikaları da uzun vadede oldukça etkiledi. Bazı noktalarda her gün yaşanan elektrik kesintileri, her defasında iki saate yakın sürüyordu.

Yeni kurulan güneş enerjisi tarlasının ise 1.8 gigawatt kadar elektrik üretmesi bekleniyor.  Ayrıca bu kompleks yeni istihdam fırsatları da sunacak.  30 ayrı güneş santralinde çalışacak 4,000 işçi işe alınacak. Mısır’ın enerji dönüşümünün bu aşaması çok uluslu bir çaba olarak görülüyor. Bu muazzam güneş enerjisi tarlası, Mısır’ın “yeşil” dönüşümündeki gelişmelerden yalnızca biri. Örneğin, yeni tarla alanında 5000 akıllı sera da bulunacak. Ayrıca Kahire’deki öğrenciler, engelli vatandaşları desteklemeyi amaçlayan güneş enerjili bir araba da tasarladılar.