Güncel İnovasyon

Dünyanın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evleri İnşa Ediliyor

Dünyanın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evleri İnşa Ediliyor

Üç boyutlu baskı teknolojisi son yıllarda hızla gelişirken kullanım alanlarına bir yenisini daha ekledi. Son olarak Hollanda’nın Eindhoven şehrinde inşa edilen 3 boyutlu baskı evler, dünyanın bu teknolojiyle üretilen ilk yerleşilebilir evleri oldu. İnşaat sektöründe malzeme kullanımı, zaman gibi pek çok konuda daha sürdürülebilir ve çevreci bir model olarak bu teknolojinin devrim yaratması olası görülüyor.

Hollanda merkezli Van Wijnen inşaat firmasının Eindhoven Teknoloji Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Project Milestone kapsamında ilk olarak beş tane ev 2019 yılında tamamlanacak. Gelecek yıl kiralanmaya başlanacak olan evler için şimdiden 20 aile başvuru yaptı. En küçüğü iki odalı olan bu evler özel bir karışımla yapılan çimentodan inşa edilecek. Proje yöneticileri kullanılan çimento miktarını azaltarak aynı zamanda maliyetleri ve çevresel hasarı da azalttıklarını belirtiyor.

Evlerin iç ve dış duvarları ilk etapta tamamen 3 boyutlu yazıcıyla üretilecek. Tüm evler tamamlandığında kanalizasyon boruları ve diğer gerekli tesisat için de 3 boyutlu yazıcı kullanılacak. Bunların da evlerin yapıldığı yerde üretilerek bu şekilde maliyetin daha da düşmesi planlanıyor. Ancak evlerin temeli yine geleneksel yöntemlerle atılacak.

Geleneksel yöntemlere kıyasla son beş yıl içinde farklı sektörlerin ve markaların 3 boyutlu baskı yatırımları ciddi artış gösterdi. Eindhoven Meerhoven havaalanı yakınlarında bir alana yapılacak olan bu evler de ışık, ısıtma ve güvenlik kontrollerine uygun akıllı evler olarak tasarlandı. Atık yönetimi ve verimlilik konusunda bir adım önde olan üç boyutlu baskı teknolojinin ekonomiyi gelecekte nasıl şekillendireceği konusunda tartışmalar ise devam ediyor.

Milestone projesini hayata geçiren iş birliği, Hollanda’da sayısı giderek azalan tuğla örme ustası gibi yetkin iş gücü açığını da kapatmayı amaçlıyor. Bazı raporlara göre 3 boyutlu baskı teknolojisindeki daha az iş gücü ve ham madde gereksiniminin küresel ticareti etkileyebileceği de düşünülüyor. Diğer yandan, 3 boyutlu baskı teknolojisi ile gelişen yenilikçi projelerin ve süreçlerin sürdürülebilir stratejiler içindeki yerinin yakın gelecekte netleşmesi bekleniyor.