Güncel İnovasyon

Elektriksiz Çalışan Çamaşır Makinesi Drumi Satışa Çıkıyor

Elektriksiz Çalışan Çamaşır Makinesi Drumi Satışa Çıkıyor

Yirego markasının piyasaya sunduğu elektriksiz çamaşır makinesi Drumi, bu yaz itibariyle satışa sunulacak. 2015 yılından itibaren tasarımı ile çok konuşulan Drumi, taşınabilir ve çevre dostu özellikleriyle öne çıkıyor. Herhangi bir kurulum ya da tesisat gerektirmeyen ürün, kaynak kullanımı ve sürdürülebilirlik konularında örnek oluşturuyor.

Geleneksel elektrik enerji modellerine ihtiyaç duymayan yenilenebilir projeler veya bu enerjiye hiç ihtiyaç duymayan uygulamalar son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Son yüzyılda hızla değişen toplumsal ve doğal düzen, insanların tüketim ve kullanım alışkanlıklarında da değişimi mecbur kılıyor. Yirego markasının piyasaya süreceği elektriksiz çamaşır makinesi Drumi de yenilikçi tekil alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çevre dostu ve pratik

Kanadalı şirken Yirego’nun ürettiği bu elektriksiz çamaşır makinesi tamamen insan gücüne dayalı pedal sistemiyle çalışıyor. Çamaşırlar yaklaşık 5 dakika boyunca pedal kullanılarak yıkanıyor. Bu süreye 1-2 dakikaklık sıkma ve yarım dakikalık çalışma süresi de ekleniyor. Bir seferde yaklaşık 2,3 kg çamaşır yıkanabilirken bunun için 6-12 litre su gerekiyor. Deterjan miktarı ise 3-5 ml arasında değişiyor ve ürün su tesisatı gerektirmiyor.

Yirego bu teknoloji için patent başvurusunda bulunduğunu da açıkladı. Bu çamaşır makinesi özellikle şebekeden uzakta ya da küçük apartman dairelerine yaşayanlara, sürekli seyahat edenlere hitap ediyor. Drumi 2016 yılında Indiegogo’da fonlanmış ve hedefinin %224’ü kadar destek toplayarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Şimdiyse Gümüş veya yeşil renk seçeneklerine sahip Drumi, Yirego’nun internet sitesi üzerinden 299 $ fiyatla ön siparişe açıldı.