Güncel İnovasyon

Geleceğe Hazır Tedarik Zinciri için 5 İpucu

Geleceğe Hazır Tedarik Zinciri için 5 İpucu

Taylors of Harrogate kaliteli çay ve kahveleri ile gurur duyar fakat bunun ötesinde, şirket etik ticarette endüstri lideri olarak ün kazandı.

Birkaç senedir İngiliz şirket sorunlu çay ve kahve sektörlerinde yetiştiricileri ve tedarikçileri ile çalışmak ve desteklemek için ekstra bir yol kat ediyordu.

Bu senenin başında bu şirket çalışmalarından dolayı prestijli bir ödül kazandı; Queen’s Award for Sustainable Development.

Şirketin başkanı Simon Hotchkin’e çevresel, ekonomik, toplumsal belirsizlikler karşısında şirketler kaliteli ve güvenli ürün temininin devamını nasıl sağlayabilirler diye soruldu:

Açık, birleşmiş bir bakış açınız olsun

Taylors’ın ticarette hep eşit davranmaya bağlı olmasına rağmen 2012 yılında şirket gelecek vaat eden bir tedarik stratejisi vizyonu belirlediğinde, tedarikçileri ve üreticileri ile çalışma biçimini gerçekten değiştirdi.

Şirket, “kaliteli çay ve kahveyi güvenli, etik ve sürdürülebilir bir şekilde, uzun soluklu ilişkiler ile sağlamayı garanti altına almak” taahhüdünde kalite, sürdürülebilirlik, iş sürekliliği ve değerli ilişkileri arasında ayrılmaz bir bağlantı oluşturdu; bu da tüm gelecek uygulamaları destekleyecekti.

‘Şirketin değerleri ve yönü konusunda şüphe yok, biz birbirimiz olmadan başarılara ulaşamayız,’ dedi Hotchkin. Taylors’ Sourcing Approach, bir dizi işletme fonksiyonundan entegre ve işbirliğine dayalı bir çaba gerektiriyor; vizyon bizim paylaşılan sorumluluğumuz oldu.”

Uzun süreli iş başarıları için paydaşlarla karşılıklı yararlı ilişkiler geliştirin

Birbirimizin ihtiyaçlarını anlamak bir organizasyonun kaynağa olan yaklaşımının en önemli parçası olmalıdır ve uzun vadeli paylaşılan iş planları, güçlü karşılıklı ilişkiler kurmanın hayati bir parçasıdır.

Geleneksel alıcı liderliğindeki ilişkidense, Taylors en küçük üreticiden en büyük dağıtıcıtya kadar tüm anahtar tedarikçileri iş ortağı olarak görüyor.

Üreticiler, yapılacak 3-5 yıllık anlaşmalarla güvenli bir alıcıyı şeffaf fiyatlar ile garantilediği gibi, işlerini bu güvenlik duygusu içinde yürütürken daha farklı finansal yardımlara ulaşıp toplumlarına da faydalı olabilirler.

Aynı şekilde Taylors da zaman ve kaynaklarını üreticiden istediği ürün kalite spesifikasyonlarının üretici tarafından anlaşılmasına ve rekabetçi bir endüstride daha güvenli bir tedarik sistemi oluşturmaya harcayabilir.

Hotchkin ayrıca güçlü ve değerli ilişkiler kurmanın bağlılık ve güveni ortaya çıkardığını söylüyor.

‘Tercih edilen alıcı olmak için işi doğru yapmak, her geçen gün değişkenliği artan endüstride çok önemli.

Tedarikçilerinizin önemli bulduğu sıçramayı desteklemek için yaratıcı bir şekilde karbon finansmanı kullanın

Emisyonları dengelemek ve karbon hedeflerini karşılamak için karbon finansmanı kullanan şirketler, potansiyel olarak işlerine büyük ek fayda sağlayabilir.

Hotchkin ayrıca Taylors’ın 2020 senesine kadar karbon nötr olmayı istediğini söyledi. Şirket bunu dünya çapındaki ağaçlandırma projelerinden yeterli miktarda kredi alarak “yaklaşık bir gecede” başarabilir. Ama şirket National Capital Partners ile çalışmayı tercih etti – dış projeler ve pazara dayalı çözümler yoluyla çevresel hedeflerine ulaşmak için işletmelerle çalışmada uzmanlaşmış bir şirket – ve dünyanın en kaliteli çay bölgelerinin olduğu Kenya dağında bir milyon ağaç dikmek için çalışıyorlar.

Proje kapsamında, katılan çiftçilere ticari tarım ürünü, sığır yemi, gölge ve toprak besin maddeleri gibi birçok yararı olan yerli ağaçlar dikmeye teşvik ediyor. Çiftçiler üretimi arttırmak için toprak kullanımını arttırmayı, biyolojik çeşitlilik ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlamayı öğrendiler. İkinci aşamada, şirket kahve sektöründe benzer sorunları ele alacak.

Şirketlerin karbon nötr sertifikası almanın ötesinde, işleri ve tedarikçileri için doğru proje ile doğru yerde çalışarak birçok fayda sağlamaları gerekiyor.

“Tüm karbon finansmanı projelerinin temelini oluşturan izleme, raporlama ve doğrulama nedeniyle, şirketler için topluluklar üzerinde olumlu bir etki yapmalarını sağlamak için çok etkili bir mekanizma sağlıyorlar.” dedi Natural Capital Partners Global Markets’ın direktörü Joe Barclay.

İşbirliği etkiyi arttırmak için anahtar

Doğrudurki hiçbir şirket tek başına hareket ederek önemli, sistem düzeyinde değişiklik yapamaz.

Paydaşlarla yakın çalışmanın Taylors’ın iş ve uygulamalarına olan olumlu etkisini zaten gördük. Ancak, Hotchkin, rakipleri de dahil olmak üzere endüstrideki paydaşlarla koalisyon kurma ve destekleme konusundaki şirketin çalışmalarının zamanla en fazla etkiye sahip olacağına inanıyor.

‘Eğer iklim hedeflerimize ulaşacaksak, gelecek için politikacılar ve hükümetlerden bir direktif beklemek değil, liş dünyasının liderlik etmesi gereken bir sorumluluk olduğuna inanıyorum.” dedi. ‘Bu nedenle, iklim değişikliği ve kaynak yetersizlikleri gibi ortak zorluklarla mücadele konusunda ciddi olan herhangi bir sektörün tüm önemli paydaşları arasındaki işbirliği önemlidir.”

Sarah Roberts, Ethical Tea Partnership’te Direktör, büyük bir endüstride nispeten küçük bir oyuncu olarak Taylors’un sürdürülebilirlik ve etik ticaretle ilgili kararlılığının, kilit paydaşlar için girişimleri ile de beklenenin üstünde başarılı olduğunu söylüyor..

‘Şirketi bu kadar göz önünde bulunduran ve bu kadar güçlü yapan şey iyi olmayan vizyonunu doğal olarak işbirliğine dayalı doğasıyla birleştirmektir.’ diyor.

Sürdürülebilir kalkınmayı ticari bir zorunluluk haline getirin

Hotchkin, Taylors’un sürdürülebilirliğe olan bağlılığının başlıca itici gücü, işi mantıklı kılıyor olmasıdır diyor.

‘Taylors çok kuvvetli değerlere sahip olan bir aileye ait olan bir şirket, ancak anlıyoruz ki şirketin ticari çıkarlarına bakmamak tüm iyi niyetlerimizin bir işe yaramayacağı anlamına geliyor “diyor.

Tedarik zincirimiz ile yaptığımız iş bağış veya CSR ile alakalı değil, sürdürülebilirliğin gelecekteki başarılar için bir iş zorunluluğu haline gelmesidir.’

‘Sanki iklim değişikliği yeteri kadar etkili değilmiş gibi bu bağlantıyı başaramayan ve hızlı olan şirketlerin işleri daha da fazla risk altındadır.’