Girişimcilik Güncel İnovasyon

Hızla Moda Akımını Yavaşlatan Tasarım: For Days

hizli-modanin-karsisinda-duran-tisörtler

Tişört hemen hemen herkesin giysi dolabındaki en vazgeçilmez parçalardan birisidir. Her mevsim ve neredeyse her durumda kullanışlı olan tişörtler bundan dolayı ne yazık ki hızlı bir şekilde yıpranabiliyor. Yenisini satın almak oldukça ucuz gibi gözükse bile çevre için aynısı söz konusu değil. For Days markasının çıkış noktasını da bu çelişki oluşturuyor.

Los Angeles merkezli For Days, basit ve son derece sürdürülebilir ürünler tasarlıyor. Ancak bunun da ötesinde son yıllarda hızla değişen modayı daha döngüsel bir formatta takip ediyor. Yeni bir tişört siparişi verildiğinde o ürünün muadili olarak eski ve gözden çıkartılan bir tişörtün Los Angeles tesisine postalanması gerekiyor. Böylelikle tesis, eski giysileri küspe haline getiriyor, arındırıyor ve % 100 yeni pamuk ipliğine dönüştürüyor. Şu an itibariyle, satışta olan tişörtlerin yüzde 30’u geri dönüştürülmüş iplikten ve yaklaşık yüzde 70’i yeni iplikten üretiliyor.

For Days’ın CEO’su ve kurucu ortağı Kristy Caylor, marka için uzun vadeli etkileyici hedeflere sahip olduklarını söylüyor. Çevre dostu uygulamalara dayalı olarak daha fazla giysi için kredi alışverişi yapılabilecek bir puan sistemi kurmayı umut ediyor. Ayrıca bunu sadece tişört değil başka türden kıyafetlerle de gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklıyor.

For Days koleksiyonu içinde hem erkek hem de kadınlar için klasik sitillerde giysi sunuyor. Maliyet dökümü ise şu şekilde çalışıyor: Üç tişört ayda 12 dolar, altısı ayda 24 dolar, 10 ayda ise 36 dolar. Web sitesindeki bilgilere göre ürünlerde yüzde 100 GOTS sertifikalı pamuk ve boya kullandıkları belirtiliyor. Ayrıca ürünler geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir ambalaj sistemini içeriyor. 

Eskiyen ürünün nakliyesinden kaynaklanan karbon emisyonlarını dengelemek için “karbon nötr” statüsüne ulaşma umuduyla BP ve Target Neutral programı ile ortaklıklar kuruyorlar. Uzun vadeli hedef ise sıfır atık tesis olmak.