Girişimcilik Güncel İnovasyon

HyO-Cups: Kahve Bardağına Sürdürülebilir Alternatifler

HyO-Cups: Kahve Bardağına Sürdürülebilir Alternatifler

New York merkezli tasarım stüdyosu Crème Design‘ın kurucusu Jun Aizaki’nin HyO-Cups isimli bardak fikri kalıplarda yetiştirilen su kabağı ile üretiliyor ve plastik bardaklara çözünebilir alternatif sunuyor. Bardaklar bütünüyle organik bir ham madde olan su kabağından üretilirken geri dönüşüme de ihtiyaç duymuyor. İlk kullanımın ardından su kabağı bardan doğal döngüsüne yeniden ulaşabiliyor.

Aizaki ve ekibi, kahve dükkanlarının neden olduğu plastik atık miktarını düşününce bu konuda harekete geçmeye karar vermiş. Başlangıçta makarna, pirinç gibi malzemeleri denemelerine rağmen son olarak su kabağında karar kılmışlar. Su kabağı Asya, Güney Amerika ve Afrika bölgelerinde zaten kap olarak kullanılan bir malzeme olduğu için elverişli ve uygun bir çözüm olarak belirlenmiş. Ardından bardak formlarında kalıplar çıkartarak buna uygun şekillere sahip bardakları üretmeye başlamışlar.

Su kabaklarının büyümesi yaklaşık 5-6 ayı bulduğu için henüz prototip aşamasında olan HyO-Cups, üretim sürecinin hızlı bir şekilde tamamlayamıyor. Aizaki ve ekibi, New York’ta sadece yaz mevsiminde yetişen su kabaklarının büyüme ve üretim basamaklarında sahip olduğu bazı engelleri ortadan kaldırmak için sıkı çalışıyor. Dolayısıyla, ürünün kahve dükkanlarındaki plastik bardakların yerini alabilmeleri için büyük ölçekli su kabağı yetiştiriciliğinin mümkün hale getirilmesi gerekiyor.

Fikrin daha büyük kapasiteli bir işe dönüşebilmesi için ekip fiziksel koşullar üzerine çalışırken bir diğer yandan da büyüme için finansman arıyorlar. Güneş ışığına ihtiyaç duymayan kontrollü yetiştirme alanları gibi ürün üzerine farklı deneyler devam ediyor. Önümüzdeki dönemde bu ve buna benzer yeniliklerin, kahve dükkanlarındaki plastik kullanım yoğunluğunu ne kadar etkileyeceği ise merakla bekleniyor.