Güncel Sosyal Sorumluluk

IKEA’nın ‘Yemek Değerlidir’ Kampanyası

IKEA’nın 6 Aylık ‘Yemek Değerlidir’ Kampanyası 980Bin Dolarlık Yemek İsrafını Engelledi

IKEA süreklilik hedefinde yenilikçi tasarımlara ve sürdürülebilir malzemelere yatırım yaparak dikkate değer bir ilerleme sergiliyor. İsveç’li mağaza, çevre hedeflerini ev eşyaları portföyüne odaklamışken marka artık dikkatini yemek israfı ile savaşmaya çeviriyor. Yakın geçmişte IKEA yemek israfını 2020’ye kadar yarıya indirmeyi hedefleyen Food is Precious ( Yemek Değerlidir ) programını açıkladı.

Program akıllı terazi sistemi kullanılarak işliyor. İsraf edilen yemeğin bulunduğu kovayı ölçüp IKEA restoranları, bistroları ve İsveç Yemek Marketleri’nde not ediliyor. Bu data fazla yemeğin atılmasını engelleyen çözümler bulmayı sağlıyor.

IKEA ‘Yemek Değerlidir’ programını geçtiğimiz yılın sonunda harekete geçirdi. 84 IKEA mağazası (toplam mağaza sayısının yüzde 20’si) Mayıs 2017’nin sonunda kampanyanın parçası oldu.

Firma, açıklamasına göre program şimdiden yemek israfını 79.2 kg yemek ve 341 kg CO2 olarak azalttı. IKEA Yemek Servisleri sözcüsü Ylva Magnusson New York Post’a programın 880,000€ ($9081,508)’lık gıdanın çöpe atılmasını engellediğini açıkladı.

Program şu ana kadar çalışanlar tarafından iyi karşılanmakta. Güncel bir ankette, yemek çalışanlarının yüzde 70’i programdan gurur duyduğunu, yüzde 50’si de kendi evlerinde de programı uygulamaya başladığını dile getirdi.

Michael La Cour, IKEA Gıda Servisleri Yöneticisi ‘Programın ilk sonuçlarını görmek gelecek için ümit verici. İş arkadaşlarıma teşekkür ederim, israfta şimdiden, başlangıçtan bir kaç ay sonra, yüzde 30 azalma görüyoruz. Gelişmeyi yakından takip ediyorum ve diğerlerini de yemeğin değerini keşfetmeye teşvik edeceğini umuyorum.’ dedi.

La Cour hükümetler, şirket ve uluslararası organizasyonların liderleri, araştırma enstitüleri ve sivil toplumdan üyelerden oluşan ve Sustainable Development Goals Target 12.3 için yemek israfını engellemeyi hedefleyen Champions 12.3 Coalition partnerliğinin bir üyesi oldu.

World Resources Institute ve Champions 12.3 dünyayı yemek kaybı ve ziyanı konusunda yönlendirmekte. Bu eşsiz koalisyonun gücü çeşitli sektörlerden önemli kişileri bir araya getirerek dünya yemek kaynaklarına yemek israfının azaltılmasının mümkün ve gerekli olduğunu göstermek.