Güncel Marka Stratejisi

HP Global CMO: Markalar ve Ajanslar İşyerinde Çeşitlilik İçin “Scorecardlarını” Paylaşmalılar.

İşyerinde Çeşitlilik İçin SCORECARD

Konuşmacılarının hepsini beyaz ırk erkeklerden seçen Consumer Electronics Show’u en doğru eleştiren kişi Antonio Lucio oldu. HP’de Pazarlama ve İletişimin başında olan Lucio şöyle bir tweet attı: “Tüm erkekler, eğer kadınlar da konuşmacı olarak davet edilmezse, @CES’i boykot etmeli, bu çağda bu kabul edilemez. Daha iyisini yapmalıyız.”

HP’nin 1 yıl önce aldığı karar ile, çalıştığı ana ajanslarda önemli pozisyonlarda daha fazla kadın ve farklı ırkların bulunması konusundaki ısrarı Lucio’nun çeşitliliğe inancı ve ölçülebilir ve anlamlı değişiklik görme isteği ile oluştu.

Açık bir yaptırımı olmamakla birlikte, 5 ana ajans daha fazla kadın çalışan bulundurma çağrısına uydu – Gyro, BBDO, Fred & Farid, FleishmanHillard, ve Porter Novelli. Lucio’nun çağrısından 1 yıl sonra, hedef olarak gösterdiği temsilcilerin yarıdan fazlasının kadın olması ve bunların %47’sinin liderlik pozisyonlarında olması hedefi aşıldı.

Ajansların kendi hedeflerini oluşturmakta serbest olduğu azınlıkların dahil edilmesi konusunda ise daha alınacak yol var. BBDO ve Fred&Farid Lucio’dan bu konuda övgü alırken diğer ajanlar “hayal kırıklığı” olarak nitelendirildi.

“Çeşitlilik ve Dahil Etme, bizim için her şeyden önce bir iş şartı.  Ekiplerimiz, hizmet verdiklerimizin temsilcisi olması gerekli.” Antonio Lucio, HP

Antonio Lucio, HP

Farklı sonuçlara rağmen, Lucio’nun etkisi tehdit etmeden değişime öncülük etti. Diğerlerinden taleplerde bulunmadan önce HP kendi çalışan datasını şeffaf bir şekilde paylaştı. 2016’da Pazarlama ve İletişim bölümünün %63’ü kadındı. Tüm HP’de kadınlar yönetici pozisyonlarının %43’üne sahipken, tüm çalışanların %55’ini de kadınlar oluşturuyordu. Kadınların %26’sı da etnik azınlıklardan oluşuyordu.

Lucio, Marketing Week’e verdiği demeçte “Çeşitlilik ve Dahil Etme, bizim için her şeyden önce bir iş şartı. Ekiplerimiz, hizmet verdiklerimizin temsilcisi olması gerekli” diyor.

“Öncelikle Pazarlama ekibimizi çeşitlendirdik – kendi sayılarımızı ajanslardan talep edeceğimiz hedefleri anons etmeden açıkladık, kendimiz gerçekleştirmemiş olsak böyle bir şeyi istemek için bir zeminimiz olmayacaktı. 12 ay süre vermemizin nedeni de bizim ulaşmak istediğimiz yere 12 ayda ulaşabilmiş olmamız.”

Lucio, çeşitliliği olan ekiplerin iş ve sosyal faydalarını saptamakta yanlız değil ama çok az şirket Lucio’nun “scorecard” dediği çalışan datasını şeffaf olarak paylaşıyor.

“Ben sadece kontrol edebileceğim kadarını kontrol edebilirim ve sorumlu olduğum konulardan sorumluyum. Tabii diğerlerinin de scorecardlarını bizim yaptığımız gibi paylaşmalarını isterim. Markaların scorecardlarını paylaşmalarının zamanı çoktan geldi”.

“Biz bilime yakınlığımız ile gurur duyan bir disiplin olarak, çeşitliliği olan ekiplerin iş geliştirme ve gelir performansı arasındaki ilişkisi için sayısal bir tabana ihtiyacımız var. Müşterilerin ve ajansların scorecardlarını paylaşma zamanları geldi. Bana göre yapabileceğimiz en temel şey bu, sonrasında değişimi takip edebiliriz. Sayısal veriler olmadan çalışamayız.”