Güncel Sosyal Sorumluluk

Karbon Kredileriyle Karbonsuz Olimpiyat : 2020 Tokyo Olimpiyatları

Karbon Kredileriyle Karbonsuz Olimpiyat : 2020 Tokyo Olimpiyatları – Sürdürülebilir Markalar

Her dört yılda bir merakla beklenen dünyanın en önemli spor etkinliği olimpiyatlar 2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek. Gelenekleri ve alışkanlıklarıyla bir kültür haline gelen olimpiyatlara bu dönem ev sahipliğini yapan Japonya, Tokyo Olimpiyatları için şaşırtıcı ancak umut vadeden projeleriyle sürece dair merak uyandırıyor.

Geçtiğimiz yıl, olimpiyatlarda dağıtılacak yaklaşık 5 bin madalyanın geri dönüştürülen eski telefonlardan yapılacağı duyurulmuştu. Bu kampanyada vatandaşların bağışladıkları eski telefon ve elektronik cihazlarla olimpiyat tarihinde bir ilke imza atılacak. Hedeflenen miktar ise 40 kilo altın ve yaklaşık 5 bin kilo gümüş ve yaklaşık 3 bin kilo bronz olarak belirlendi.

 Karbon Kredileriyle Karbonsuz Olimpiyat : 2020 Tokyo Olimpiyatları – Sürdürülebilir Markalar

Japonya olimpiyatlar üzerine çalıştığı bir diğer projenin de adını duyurmaya başladı. Tokyo Büyükşehir Yönetimi Çevre Bürosu aldığı kararla 2020 Tokyo Olimpiyatlarında dört gün boyunca “Karbonsuz (Carbon–Free)” yaşanacağını açıkladı. Proje, 2020 Tokyo Olimpiyat & Paralimpik Oyunları açılış ve kapanış seremonilerini kapsayacak bu dört günde karbon denge kredilerini kullanarak karbon salınımının sıfırlanması için geliştirildi.

2005’te yürürlüğe giren Kyoto Protokolü’nün imzalanmasıyla hayatımıza giren karbon kredisi kavramı projenin bel kemiğini oluşturuyor. Bir ton karbondioksit bir karbon kredisini temsil ederken krediler şirketler aracılığıyla satılıyor. Elde edilen katma değer ise karbon alınımını azalmaya yönelik teknolojiler ve projelerin geliştirilmesi için kullanılıyor. Bu kredilerle oluşturulan karbon piyasası bir hayli büyük olup dünya çapında önemli bir pazar yaratmaktır.

Tokyo yönetimi ilk olarak Cap-and-Trade programına (bir tür emisyon azaltma yükümlülüğü ve karbon ticareti şeması) dahil olan yaklaşık 1300 tesisi projeye kredi bağışı yapması için teşvik etmeyi planlıyor. 2010 yılından itibaren bu program içindeki tesisler enerji tasarrufuna yönelik çalışmalarla karbon azaltım kredisi elde ediyor. Bu karbon kredileri de törenlerin yapılacağı dört gün boyunca yayılması beklenen yaklaşık 720.000 ton karbondioksit dengeleyecek.

Proje hayata geçtiği takdirde Tokyo Büyükşehir Yönetimi, sürdürülebilir politikaların nasıl faaliyete geçirileceği konusunda da tüm dünyaya örnek olmuş olacak.