Güncel Marka İletişimi Marka Stratejisi

Kingfisher “İyi Evler” Yaratmak için Müşterisini Dinliyor

Kingfisher “İyi Evler” Yaratmak için Müşterisini Dinliyor

Avrupalı ev geliştirme şirketi Kingfisher, önümüzdeki yedi yıl için iddialı sürdürülebilirlik hedefleri belirledi. Yeni yayınlanan Sürdürülebilir Büyüme Planı 2018’in hedefi, sürdürülebilirliği müşterileri ile bağlantı kurabilecekleri bir dile çevirmek ve müşterilerinin evleri ile ilgili gerçek kaygılarıyla bağlantı kurmak.

B&Q, Castorama, Brico Depot, Screwfix ve Koçtaş‘ın ana şirketi Kingfisher, dört büyük hedefe göre 12 etki odaklı hedef belirledi. Plan, geçen yıl içinde şirketin 5 Avrupa pazarında gerçekleştirdiği detaylı müşteri araştırmasıyla şekillendi. Kingfisher, müşterilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını dinleyerek ve evlerini ziyaret ederek evleriyle ilgili olarak sürdürülebilirlik konusundaki görüşlerini daha derinden anlamaya çalıştı. Enerji tasarrufu sağlamanın, doğa ile yeniden bağlantı kurmanın, sağlıklı ve toksin barındırmayan evlerde yaşamanın ve daha akıllı tüketimin tüketiciler için giderek daha fazla önem kazandığını da böylelikle tespit etmiş oldu.

Araştırma ayrıca insanların özellikle karmaşık bir ev geliştirme projesiyle boğuşurken sürdürülebilir seçimler yapmayı zor, karmaşık ve zaman alıcı bulduklarını gösteriyor. Kingfisher, bu bulguyu sürdürülebilirlik stratejisine uygulayarak müşterilerin daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamasını kolaylaştırmayı amaçlayan dört büyük hedefini uygulamaya koydu.

  1. Su ve enerji tasarrufundan gelen kazanç

Bu hedef, müşterilerin enerji ve su verimliliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak, böylece yüksek kaliteli ürünler, destekler ve bilgileri birleştirerek evlerini daha rahat hale getirmek ve para tasarrufu sağlamak üzerine odaklanmıştır. 2025 yılına kadar şirket, müşteri enerji kullanımında yüzde 50’lik bir düşüş ve ürün, hizmet ve tavsiye yoluyla müşteri su verimliliğinde yüzde 50’lik bir iyileşme sağlamayı hedefliyor.

Bu müşteri odaklı hedefler, binalardan ve ulaşımdan oluşan mutlak karbon emisyonlarını 2020 yılına kadar %25 azaltmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar şirket 2010/11 yılından bu yana operasyonel karbon ayak izini %10 oranında azalttı. Bu kısmen Birleşik Krallık operasyonları için satın alınan elektriğin yüzde 100’ünü tamamen yenilenebilir kaynaklara taşınması ile gerçekleşti. (Kingfisher‘ın toplam elektrik kullanımının yaklaşık yüzde 40’ı).

  1. Daha az tüketerek, daha uzun kullanarak daha akıllı yaşam

Kingfisher, müşterileri döngüsel ekonomiyi duymamış olsalar bile, uzun ömürlü, daha az atık üreten ve geri dönüşümü kolay olan kaliteli ürünler istediklerini belirtiyor. Şirket, döngüsel ekonomi tasarım ilkelerini ürün ve çözümlerine entegre etmek için Bioregional ve Ellen MacArthur Vakfı gibi ortaklarla çalışmaya devam etmeyi planlıyor.

Kingfisher 2025 yılına gelindiğinde, müşterilere yeniden kullanım veya daha uzun kullanım olanağı sağlayan 20 ürün gurubu veya hizmeti yaratmayı hedefliyor. Bugün, şirketin bu hedefe yönelik kriterlerini karşılayan ve 2016/17 döneminde 9 milyon sterlin satış gerçekleştiren iki ürün gurubu bulunuyor.

  1. Daha sağlıklı bir ev yaratmak için doğa ile bağlantı kurmak

Kingfisher‘ın araştırması, açık alanları küçük bir pencere ile sınırlı olan müşteriler de dahil olmak üzere, doğa ile bağlantı kurmanın ve buna bağlı sağlık yararlarının farkında olduklarını ve buna ulaşma isteği duyduklarını gösteriyor. 2025 yılına gelindiğinde, Kingfisher, satışlarının yüzde 20’sinin müşterilerinin daha güvenli ve daha sağlıklı evler oluşturmasını ve doğaya kavuşmasını sağlayan ürünlerden oluşmasını hedefliyor. Şirketin “Doğaya Bağlan” ve “Sağlıklı Ev” ürünleri 2016/17 döneminde satışların yüzde 5’ini oluşturdu.

Hava kalitesi ve toksinler de giderek artan bir endişe kaynağı. Şirket, 2020 yılına kadar temel tedarik zincirlerinde zararlı kimyasalların şeffaflığını sağlamayı ve 2025 yılına kadar en çok tehlike arz eden tehlikeli ve yüksek riskli kimyasalları bırakarak beş yeşil maddeyi kullanmaya başlamayı amaçlıyor.

  1. Milyonlarca kişinin evlerini iyileştirmesine yardımcı olan bir topluluğun parçası olmak

Kingfisher’ın Sürdürülebilir Büyüme Planı’nın nihai “büyük hedefi”, Shelter ve Kızıl Haç gibi topluluk programları ve ortaklıklar aracılığıyla yoksul ve uygun olmayan konutlarla mücadele etmek için tüm pazarlarında devam eden çalışmalara odaklanıyor. Şirket, 2025 yılına kadar milyonlarca insanın bu meselelerle mücadele etmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Kingfisher ayrıca tüm tedarikçilerinin 2020 yılına kadar etik ve çevre standartlarını karşılamasını hedefliyor. 2025 yılına gelindiğinde şirket, anahtar kaynak bölgelerinde “olumlu değişim” elde etmek için Stratejik Topluluk Programları başlatmayı ve 10 ülkedeki toplam 77,000 çalışanı ve tedarikçisini kendilerini iyi hissedebilecekleri evlere kavuşturmayı hedefliyor.