Güncel İnovasyon

Kişiselleştirilmiş Gıda Programları Oluşturan Uygulama: Pinto

kisisellestirilmis_gida_programlari_olusturan_uygulama_pinto

Pinto adındaki yeni mobil uygulama diyet konusundaki tüm bahaneleri ortadan kaldırıyor. ABD’de yaygın olarak tüketilen 100.000’den fazla gıdanın bilgilerini içeren uygulama, kullanıcıların hassas olduğu içerik ve disiplinler dahilinde kişiselleştirilmiş beslenme etiketleri yaratıyor.

Kullanıcıların kişiselleştirilmiş beslenme çözümleri oluşturması için vücut ölçütlerini analiz eden Pinto, tüm paylaşımcıları, diyetisyenleri, veri bilimcileri ve yaratıcı teknoloji uzmanları tarafından oluşturulan NYC tabanlı bir teknoloji platformudur. Pinto öncelikle tıbbi nedenlerle (şeker hastalığı, çölyak hastalığı, kalp hastalığı, yüksek kolesterol, kabuklu alerjiler) veya vegan, paleo, Whole30 veya keto diyeti sebebiyle gıda tüketiminde seçilmiş yiyecekler tüketen bireyler için tasarlandı. Kullanıcıların potansiyel gıda etiketi karışıklıklarını azaltmalarına ve kendi tecihlerine göre uyarmalarına yardımcı oluyor.

Bu ayın başında kullanımına açılan Pinto, gıda ve beslenme bilgilerini daha açık, basit ve kişiselleştiren ortak bir misyon ile yola çıkıyor. Mobil uygulama veya masaüstü platformu aracılığıyla, diyet programı ve hedefler kişisel sisteme işleniyor. Ardından Pinto, belirli yiyecekleri anında veto ediyor ya da onaylıyor. Böylelikle kullanıcının gıda tercihi sadeleştirilmiş; tercih ve tüketim sürece ise kolaylaştırılmış oluyor.

Bu tip bir beslenme veri tabanı öncesinde mevcut olmadığından Pinto ekibi tüm bilgileri sıfırdan üretti. Bu süreçte Kroger ve Whole Foods dahil perakendecilerle doğrudan çalışarak 365 farklı markadan yaklaşık 2.000 ürünün verisi uygulamaya işlendi. Pinto’nun bir sırrı ise besin etiketleri aracılığıyla bazı ürünlerdeki gizli şekerleri de ortaya çıkartabiliyor.

Ekibin bu uygulama prensibinde ikinci bir versiyon üzerinde çalıştığı da duyuruldu. Bunun da, hamilelik ihtiyaçları için bir filtre ve iki farklı beslenme profilinin ihtiyaçlarını birleştirebileceği (örneğin glutensiz ve vejeteryan beslenmenin bir arada olduğu bir çift) bir uygulama hedefleniyor.