İnovasyon Marka Stratejisi

Levi’s Denim Tedarik Zincirini Dijitalleşme ile Temizliyor

Levi Strauss & Co., Project F.L.X ile İmalat Süreçlerinde Tehlikeli Kimyasalların Kullanımını Ortadan Kaldırıyor

Levi Strauss & Co. (LS & Co.), hazır giyim tedarik zincirini temizlemek için önemli bir adım attı ve geleneksel olarak denim pantolon boyama ve yıkaması için sanayide kullanılmış olan tehlikeli kimyasalların kullanımını ortadan kaldıracak yeni bir dijital üretim sürecini uygulamaya koydu.

Project F.L.X adı verilen bu yeni uygulama ile manuel teknikler ile otomatik teknikler yer değiştiriyor ve denim yıkama işlemi otomatikleştirerek binlerce yıkama formülü birkaç düzine formüle düşürülüyor.

Geleneksel olarak, denim pantolonlar üzerinde aşınmış soluk tasarım ögeleri oluşturan denim yıkama oldukça kimyasal yoğun bir süreçtir. Levi Strauss & Co.‘un yaptığı yeni dijitalleştirme, sektör için önemli bir yenilik olarak sürdürülebilir bir tedarik zincirini mümkün kılmaktadır.

Levi Strauss & Co., Project F.L.X ile İmalat Süreçlerinde Tehlikeli Kimyasalların Kullanımını Ortadan Kaldırıyor

Levi Strauss & Co. Teknik Inovasyon Başkan Yardımcısı ve şirketin “Eureka Inovation Lab Başkanı” Bart Sights, “Otuz yıl önce, denim pantolonlarda yalnızca üç tonda yıkama yapılıyordu: rinse yıkama ,taş yıkama ve ve ağartma. Bugün bu üç farklı tonlu yıkama , çok emek yoğun çalışmalar ve uzun kimyasal formülasyonlar ile sonsuz sayıda farklı yıkamaya dönüştü. Gezegenimiz ve Levi’s denim pantolonları üreten ekipler için daha temiz bir jean tasarlıyoruz ve bunu hiç kimsenin ulaşamadığı bir ölçekte yapıyoruz” diyor.

Project F.L.X ile Potasyum Permanganat Tarih Oluyor!

Yeni yıkama modeli Levi’s‘ın 2020 yılına kadar “sıfır tehlikeli kimyasal atığı” taahhüdünde yer alıyor ve şirketin “Screened Chemistry” programında yer alan bir çok kimyasal formülasyonda ki azaltma hedefine ulaşmayı da destekliyor. Ortadan kaldırılacak kimyasalların başında ise potasyum permanganat bulunuyor. Potasyum permanganat, otantik vintage görüntü elde etmek için kullanılan bir oksitleyici olarak kullanılıyor.

Denim endüstrisi için ilham veren bir yenilik ve çok büyük bir zafer olarak nitelendirilen bu yeni uygulama sürdürülebilir hazır giyim sektörünün de önünü açacaktır. Önümüzdeki günlerde hazır giyim endüstrisinde bu uygulamanın diğer markalar tarafından da örnek alınması bekleniyor.

Birçok kimyasalın yok edilmesinin ötesinde, Project F.L.X tekstil atıklarının sektörde olması gerektiği gibi azaltılmasına ve gelecekte su tasarrufu sağlamasına katkı yapması bekleniyor. Levi’s, Project F.L.X ile son üretim aşamalarında yaklaşık yüzde 100 geri dönüştürülmüş su kullanabileceğini kanıtlamıştı ve şimdi bu su geri dönüşüm kabiliyetini zamanla daha geniş bir yelpazede yayma olasılığını araştırıyor.