Güncel İnovasyon

L’Oréal’den Yenilenebilir Enerjide Yeni Endüstri Standardı

L'Oréal'den Yenilenebilir Enerjide Yeni Endüstri Standardı

Güzellik devi L’Oréal, Güzelliği Herkesle Paylaşmak adlı sürdürülebilirlik programı ile ABD’deki 21 üretim ve dağıtım tesisinin 2019 yılı sonuna kadar karbon nötr olacağını açıkladı. Bu stratejinin odağında çeşitlendirilmiş enerji portfolyusunu genişletmek üzere Kentucky’deki yeni bir tesisten alınacak olan Yenilenebilir Doğal Gaz (RNG) bulunuyor. Yeni satın alınan RNG’nin, yıllık 1.8 milyon galon benzin tüketimine eşdeğer bir karbon salınımını engellemesi bekleniyor.

L’Oréal USA Başkan ve CEO’su Frédéric Rozé “Tüm tesislerimizde karbon nötr olmamız, ABD’de sürdürülebilirlik lideri olma taahhütümüzü bir adım ileri taşıyor. İnovasyonun sürdürülebilirliği beslediğini, yaratıcılığı teşvik ettiğini ve sağlam bir ekip ruhu oluşturduğunu gördük. Bu kilometre taşı tutkulu takımlarımız ve onların uzun vadede finansal geçerliliği olan ve yerel ekonomiye de katkıda bulunan yeni bir enerji yaklaşımı bulmaları sayesinde gerçekleşti” dedi.

CDP’nin Kurumsal İklim Hareketi A-listesinde bulunan L’Oréal USA, 2017 yılında şirketin %60 karbon salınımı azaltma hedefini geçti, 2005 başlangıcından bu yana %84’lük bir azalma sağladı ve 21 ABD üretim ve dağıtım tesisinde %100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçti. Karbon nötr olma hedefi şirket için bir sonra gerçekleştireceği adım.

Dünyanın en büyük kozmetik şirketi L’Oréal, enerji pazarını yeniden şekillendirmeye ve fosil yakıt kullanımından uzaklaşmaya göre pozisyon aldı.

Daha temiz yakıtların ekonomik yararı olduğunu, her geçen gün 2020’e kadar %100 yenilenebilir enerjiye geçeceğini açıklayan şirket sayısındaki artış da gösteriyor.

18 aylık bir araştırma süreci sonrası, hem şirkete hem de yerel halka faydalı olacak çöplük gazı (LFG) kaynaklı yenilenebilir enerji üretimi çözümünü Ashland, Kentucky’de Big Run Landfill ile buldu. L’Oréal şirket ile üretimin %40’ına denk gelecek 15 yıllık bir satınalma anlaşması imzaladı.

Ultra Capital’ın sahip olduğu Big Run Power Producers, Mart ayında çöplükten elde edilen LFG’i işleyerek boru hattı kalitesinde RNG üretecek ve yıl sonunda tamamlanacak tesisin temelini atıyor. Şirketin Çevre, Sağlık, Güvenlik ve Sürdürülebilirlik konularından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jary Harf, ülkedeki tüm çöplüklerde uygulanabilecek potansiyelde bir çözüm geliştirmiş olmaktan duydukları gururu paylaşıyor.

L'Oréal'den Yenilenebilir Enerjide Yeni Endüstri Standardı

RNG maliyetleri yenilenemez doğal gaza göre 8 kat daha fazla. Projenin finansal sürdürülebilirliğini sağlamak için L’Oréal, çevresel katkılarını yaklaşık beş yıl boyunca ulaştırma yakıtları pazarına satacak ve üreticilerin Çevre Koruma Ajansı (EPA) Yenilenebilir Yakıt Standardına uymalarına yardımcı olacak. L’Oréal, beş yıllık bir dönemden sonra, tüm 21 üretim ve dağıtım tesisi için karbon nötrlüğünü korumak adına çevresel katkılarını kullanmayı planlıyor.

İlk beş yıllık dönemden sonra yönlendirilmiş biyogaz kullanımı bu yaklaşım ve ölçekte benzersiz. LFG geleneksel olarak elektrik üretmek için veya tek bir yerde doğrudan kullanım için kullanılmıştır. L’Oréal USA’nın yaklaşımı, şirketin 12 eyalette yayılmış üretim ve dağıtım tesislerinin her biri için tek bir çözümle karbon nötrlüğü elde etmek için yeterli RNG satın almasını sağlıyor. ABD’de LFG’yi RNG’ye dönüştürme potansiyeline sahip çöp alanlarının sayısı göz önüne alındığında, L’Oréal‘ın yaklaşımı, potansiyel olarak yenilenebilir doğal gaz projelerini çevresel ve finansal açıdan sürdürülebilir bir şekilde destekleyecek bir model olarak hizmet edebilir.