Güncel Marka İletişimi Marka Stratejisi

McDonald’s Geleceğin Fast Food Restoranını Açtı

mcdonalds-gelecegin-fast-food-restoranini-acti

McDonald’s, yeşil ve sürdürülebilir dönüşüm taahhüdü yeni projelerle devam ediyor. Marka son olarak Chicago‘da 19.000 metrekarelik yeni bir restoran açtı. Böylelikle, plastik kullanımı ile başlayan süreç çevre dostu yeni girişimlerini pekiştiren modern bir adımla sürüyor. McDonald’s Başkanı ve CEO’su Steve Easterbrook yayınlanan bir açıklamada, “Müşterilerimize ve yaşadıkları toplumlara nasıl daha iyi bir McDonald’sı inşa ettiğimizi simgeleyen bu amiral restoranın kapılarını açmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Fast food endüstrisi ve sürdürülebilirlik bir oksimoron gibi görünse bile tüketicilerin satın alma alışkanlıkları doğrultusunda daha fazla marka ve kuruluş yeşil bir geleceği benimseyebilir. McDonald‘s, bu yıl daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemeyi hedefleyerek bir dizi duyuru yaptı. Yakın zamanda Starbucks‘la kurulan ortaklık dahilinde önümüzdeki üç yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen yeni bir geri dönüştürülebilir, tos-go bardağı oluşturdular. Starbucks için Ar-Ge’yi yöneten ve McDonald’s & Starbucks ortaklığı için bir basın açıklamasında bulunan Andy Corlett “Ambalajlamada çevresel sürdürülebilirlik fikri sadece bu markaların sorunu değil. Bu küresel bir sorun. Geliştirilen teknolojinin herkese açık olmasını istiyoruz çünkü yapılması gereken en doğru şey bu.” şeklinde konuştu.

Chicago’nun River North semtinde bulunan amiral mağaza, her zamanki McDonald’s restoranlarının sadece yarısını kullanacak şekilde tasarlandı. Şirket, bu projeyle  Leadership in Energy and Environmental Design derecelendirmesinde platin seviyede olmayı umuyor. Restoranın mimarı Carol Ross Barney Chicago Riverwalk’daki çalışmaları ve bir ambar gemisi deposunu çevre dostu kereste ve çatısına 1000’den fazla güneş paneli inşa ettiği tasarımlarıyla tanınıyor.

Zemindeki 70 adet ağacı ve içerideki bol bitki süslemeleri gibi peyzaj tasarımlarının dışında diğer çevre dostu detaylar da dikkat çekiyor. Restoranın çevre dostu mutfağında düşük yağlı kızartıcılar ve enerji tasarruflu soğutucular yer alıyor. Ayrıca restoranın enerji kullanımı güneş panelleri ile destekleniyor. Aydınlatma için de enerji tasarrufu sağlayan LED’ler kullanılıyor.