Araştırmalar Güncel

Nielsen ve Sustainable Brands İstanbul ‘İyi Yaşam’ Markalarını Açıkladı

Nielsen ve Sustainable Brands İstanbul ‘İyi Yaşam’ Markalarını Açıkladı

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen ve Sustainable Brands İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirilen Consumer Connect – İyi Yaşam (Good Life) Araştırması sonuçlandı. Bu sonuçlara göre tüketicilerine iyi yaşama ulaşabilmeleri konusunda en çok yardımcı olan ilk 3 firma Arçelik, Ülker ve Samsung oldu. Aynı zamanda, raporda 17 farklı kategoride “İyi Yaşam” sağlayan markalar da açıklandı.

“İyi Yaşam”ın tanımı değişti

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, “İyi Yaşam’ tanımı, son yarım yüzyılda küreselleşme süreci ile birlikte hızlı değişim gösterdi. Bireysel özgürlük, sağlık ve mutluluk gibi iyi yaşamı belirleyen değerler; para, statü ve kişisel başarı arayışını değiştirmeye başladı. Bütün bunlara ek olarak; ekonomik, sosyal, teknolojik ve doğal sistemdeki mevcut değişikliklerden sonra, kolektif refah için birey veya tüketici olarak, daha fazla kişi davranışlarını da gözden geçirmeye başladı. Bu nedenle, artık tüketiciler markaların ve tüketimin etkilerini sadece kendilerinin ve ailelerinin refahı için değil, aynı zamanda toplumların, ülkelerin ve ekosistemin geleceği için de anlamak istiyorlar. Bu noktada, hayatın her zamankinden daha iyi bir şekilde yeniden yapılandırılmasında markaların daha çok sorumluluk taşıdığı ortaya çıkıyor” açıklamasını yaptı.

Sustainable Brands İstanbul Başkanı Semra Sevinç yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıl küresel olarak Sustainable Brands®, markaların iyi yaşam için değişen tanımını ve gerekliliklerini etkinleştirmek amacı ile ‘Good Life-İyi Yaşam’ inisiyatifini başlattı. İnisiyatifin çalışmaları kapsamında Sustainable Brands Istanbul olarak bizler de dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de Nielsen ile iş birliği yaparak Consumer Connect – İyi Yaşam Araştırması’nı gerçekleştirdik. Araştırma, Türk tüketicilerin yaşam tarzlarına, tüketim alışkanlıklarına, iyi yaşamı yeniden tanımlayan ve şekillendiren değerlere odaklanıyor. Bu araştırma markalara, tüketicilerine iyi yaşam sunarak marka sadakatini artırma ile ilgili fırsatlar sunuyor. Ayrıca, tüketici açısından iyi bir yaşam sunan, iyi yaşam ile bağlantılı olan markalar da bu araştırmada ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Didem Şekerel Erdoğan ve Semra Sevinç, yaptıkları ortak açıklamada; Sustainable Brands global topluluğundan ilham alınarak, iyi bir yaşamın tüketiciler için ne anlama geldiği ve yaşamlarındaki bu yeni hedeflerine ulaşma sürecinde markaların kendilerine nasıl destek verecekleri ile ilgili düşünceleri ortaya koyan araştırma çalışmasının ve ‘İyi Yaşam Markaları’nın her yıl açıklanmasının planlandığını ifade etti.

17 farklı kategoride birinciler açıklandı

Nielsen Türkiye tarafından yürütülen Consumer Connect – İyi Yaşam Araştırması’nda görüşülen kişilere ayrıca 17 farklı sektör için “Sizce bu sektörde tüketicilerine iyi yaşama ulaşabilmeleri konusunda en çok yardımcı olmaya çalışan firma ya da marka hangisidir?” sorusu da yöneltildi. Elde edilen sektör bazlı sonuçlara göre, her kategoride “İyi Yaşam” sağlayan ilk sıradaki firmalar şu şekilde sıralandı:

 1. Alkolsüz İçecek (Su/Meyve suyu/Meşrubat): DİMES
 2. Bankacılık ve Finans: GARANTİ BANKASI
 3. Beyaz eşya: ARÇELİK
 4. Ev temizlik ürünleri: DOMESTOS
 5. Gıda: ÜLKER
 6. İnşaat ve inşaat malzemeleri: TEKZEN
 7. Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri: AVON
 8. Mobilya: İSTİKBAL
 9. Moda / Giyim / Tekstil: LC WAİKİKİ
 10. Oteller / Restoranlar/ Cafeler: HİLTON
 11. Otomotiv: MERCEDES- BENZ
 12. Sağlık: MEDİCAL PARK
 13. Teknoloji: SAMSUNG
 14. Telekomünikasyon (Telefon, İnternet, TV yayın,vb): TURKCELL
 15. Ulaşım: TÜRK HAVA YOLLARI

* Oyuncak ve Ambalaj kategorilerinde öne çıkan bir marka olmadığından, bu kategorilerde firma ismi paylaşılmamıştır.