İnovasyon Teknoloji

Novozymes, Çevre Dostu Deterjanın Sırrını Mantarlarda Arıyor

Novozymes, çevre dostu deterjanın sırrını mantarlarda arıyor

Danimarkalı bir biyoteknoloji şirketi, iklim değişikliği ile savaşmaya çalışıyor. Gizli silahı: Kopenhag’ın dışındaki ıssız ormanlarda yer alan mantarlar.

Novozymes, daha çevre dostu bir deterjan arayışında mantarlardaki kimyasal reaksiyonları veya çürüme gibi doğal süreçleri hızlandıran enzimleri inceliyor. Novozymes’da bu konuda çalışan bilim insanlarından olan Mikako Sasa, “Neye bakmanız gerektiğini biliyorsanız ormanda çok şey var” diyor. Çalışmaların hedefi, çamaşır ve bulaşık makinesi deterjanları için enzim geliştirerek daha az su kullanımını sağlamak ve daha düşük sıcaklıklarda daha yüksek etki oluşturmak. Çamaşır ve bulaşık makineleri, Avrupa Birliği’nde hane halkının elektrik kullanımının yüzde 6’sından fazlasını oluşturuyor.

Novozymes, Çevre Dostu Deterjanın Sırrını Mantarlarda Arıyor

Novozymes, Mantarları Araştırıyor

Aslında kirle mücadeleye enzimlerin de katılması yeni bir strateji değil. Binlerce yıldır, mantarlar ölmekte olan ağaçlar, kırılan dallar ve diğer malzemelerden besleniyor, enzimlerini salarak bu zorlu materyalleri parçalıyorlar. İnsanlar, enzimlerin ne olduğunu bilmeden önce bile, diğer faaliyetlerin yanı sıra mayalama ve peynir yapımında kullanılıyorlardı.

Bir deterjanda gereken enzim miktarı, kimyasal alternatiflerle karşılaştırıldığında nispeten daha düşük ve dolayısıyla daha doğal malzemeler arayan tüketiciler için çekici bir alternatif.

Enzimler enerji tüketimini azaltmaya da yardımcı oluyorlar. Genellikle ormanlar ve okyanuslar gibi nispeten serin ortamlarda bulunduklarından düşük doğal sıcaklığın bir sonucu olarak, çamaşır makineleri ve diğer yıkama işlemlerinde kullanılan ısı ve basınca ihtiyaç duymuyorlar.

Modern deterjanlar, sekiz kadar farklı enzim içeriyorlar. Novozymes ve rakipleri, Unilever ve Procter & Gamble gibi tüketim malları devlerine yıllar boyunca tedarik ettikleri enzimlerin bir katalogunu geliştirdiler. 2016 yılında Novozymes geliri 2,2 milyar dolara çıktı ve Tide, Ariel ve Seventh Generation gibi deterjanlar için enzimler sağladı.