Araştırmalar Güncel Teknoloji

Okyanus Dalgaları Yeni Bir Enerji Kaynağı Olabilir

Okyanus Dalgaları Yeni Bir Enerji Kaynağı Olabilir

Yapılan son araştırmalar ve geliştirilen bazı projeler sonucunda okyanus dalgalarının yeni bir yenilenebilir enerji kaynağı olabileceği belirtiliyor. Kuantum fizikçisi Tsumoru Shintake, okyanus dalgalarından güç kullanmanın bir yolunu bulduğuna inanıyor. Shintake yaklaşık 6 yıldır “Denizatı” adını verdiği bu araştırma projesi üzerinde çalışıyor.

Shintake’nin bir dalga enerjisi dönüşüm cihazı olarak esnek bıçaklı küçük bir beyaz türbinden bahsediyor. Bu cihazlar okyanus dalgalarıyla karşılaşabileceği, kıyıya yakın bir yerde konumlandırılıyor. Dönüşüm aletleri bu dalgalardan güç toplarken daha sonra ana karaya elektrik olarak geri dönüyor. Shintake’nin türbinleri, standart dizel jeneratörü ile aynı miktarda güç sağlıyor ve elde edilen enerji Maldivler’deki bir otelin kullanıma sunulur.

Shintake ve yatırımcısı Kohei Yamashita, Mayıs ayından bu yana dalga enerjisi konvertörlerini test ediyor. Şu anda, Shintake iki mini türbin bir misafir odası için yeterli güç ürettiğini iddia ediyor. Ancak ikili, tesisin enerjisinin üçte birini sağlamanın nihai hedefi ile önümüzdeki iki yıl boyunca kapsamı genişletmeyi umuyor.

Proje gelişmeye devam ediyor

Başlangıçta dönüştürücüler gücü toprağa geri döndürmeyi, dönüştürmeyi ve enerji kazanımını başardılar ancak Shintake’nin ilk testinde bir sorun vardı: türbinler okyanusta çok uzaktaydılar. Uzakta konumlandırılan büyük türbinlerin karaya ulaşması için geren uzun ve pahalı kabloların aksine projenin son halinde cihazlar daha küçük hale getirilerek kıyıya yakın sabitlendi.

Devam eden testler olumlu sonuçlanırsa, türbinler potansiyel olarak dünyanın dört bir yanındaki kıyı topluluklarının yeni enerji kaynağı olabilir. Böylelikle okyanus dalgaları yenilenemez enerji kaynaklarının kullanımına sürdürülebilir bir alternatif haline gelebilir.