Güncel İnovasyon

Ooho! ile Sular Artık Yenilebilir

Ohoo! ile Sular Artık Yenilebilr

Günümüzde kullanım yoğunluğu en üst seviyeye ulaşan plastik ambalajlara alternatifler üretilmedikçe dünya çapında bir sorun haline dönüşen plastik atık kirliliği giderek büyüyebilir. Londra menşeli girişim Skipping Rocks Lab işte tam da bu noktada devreye girdi. “Ooho!” her türlü sıvı ile doldurulabilen yenilebilir bir baloncuk olarak plastiğin otoritesini sarsmak için tasarlandı.

Skipping Rocks Lab, deniz yosunu özütünden yapılan yenilenebilir zar kullandıkları projenin plastik atık problemi için umut olabileceğini savunuyor. Başlangıçta su odaklı üretim yapılsa bile küre gazoz veya içilebilir herhangi bir sıvıyla da doldurulabilecek. İdeal su hacmi plastik şişe sulara kıyasla daha küçük olan Ooho! tek kullanımlık küreler halinde üretiliyor.

Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) ve Imperial College tarafından kurulan Skipping Rocks Lab deniz yosunu bazlı sürdürülebilir ambalajlarda da lider olmayı hedefliyor. Ooho! plastik bardaklara, levhalara ve plastik şişelere alternatifler geliştirme misyonunun başlangıcı olarak görülüyor. Üstelik bir Ooho!’nun üretimi için PET plastikten beş kat daha az CO2 ve 9 kat daha az enerji kullanılmaktadır. Bu hem daha düşük maliyet hem de daha düşük karbon ayak izi anlamına gelmektedir.

2014 yılında duyurulan Ohoo! bu yıl Londra maratonu ve Glastonbury Festivali’nde kitlelerle buluşacak. Sadece maratonda 750.000 plastik şişe su dağıtıldığı düşünülünce su kürelerinin plastik atık miktarına katkısı tahmin edilebilir.

Ancak ürüne dair atlanmaması gereken bir nokta da sağlık kriterlerine uyup uymadığıdır. Bu konuda da çeşitli tartışmalar ortaya atılmıştır. Deniz yosunu bazlı zarlar detayında kalsiyum klorür ve kahverengi alg özünden üretiliyor. Herhangi bir tat eklentisi şimdilik bulunmuyor. Kalsiyum klorür bilinen bir gıda katkı maddesi olmakla birlikte belirli seviyenin üstünde vücutta çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir.

FDA ( U.S. Food&Drug Administration) birim içecek başına kalsiyum klorür oranını %0.22 olarak belirlemiştir. Eğer Ooho! satışa sunulmadan önce gerekli sağlık standartlarını da sağlarsa plastik atık probleminin inovatif ve sürdürülebilir alternatiflerinde öncü modellerinden biri olabilir.