Güncel

Oyuncak Endüstrisi Dönüşüyor

Oyun Endüstrisi Değişiyor

LEGO Group ve Antwerp’li tasarım mobilya markası ecoBirdy, döngüsellik ve sürdürülebilirlik kavramlarını e-atık, moda ve tek kullanımlık plastiklerden çıkartıp oyuncak sektörüne taşıyor.

ecoBirdy, Avrupa Birliği’nin KOBİ’leri destek programı kapsamında tamamen geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş ilk tasarım çocuk mobilyaları koleksiyonunun lansmanını yaptı. Bu mobilyaların üretimi, plastik oyuncakların sürdürülebilir olarak nasıl geri dönüştürüleceği ile ilgili yapılan 2 yıllık bir araştırmanın sonucunda gerçekleşti.

Plastik Oyuncaklar Geri Dönüşüm İle Yeniden Yapılıyor

ecoBirdy’nin kurucuları Joris Vanbriel ve Vanessa Yuan’a göre plastik oyuncaklar diğer tüketici ürünlerine göre plastiği daha yoğun kullanıyor: plastik oyuncakların %80’i ise çöplüklerde, çöp yakma tesislerinde ya da okyanuslarda son buluyor. Eski plastiğe yeni bir hayat vererek ekosistemimizi plastiğin kötü etkilerinden korumayı amaçlıyorlar. Plastiğin yeniden kullanımı için geliştirilen yenilikçi teknikler ile üretimde boya ya da reçine kullanmaya da gerek kalmıyor.

Geri Dönüşüm Malzemelerden Oyuncak Üretiliyor

İlk defa Paris’te Maison&Objet mobilya fuarında sunuma çıkan ecoBirdy’nin koleksiyonunda yuvarlak köşeli renkli hafif sandalyeler ve masası, soyu tükenmekte olan Kiwi kuşundan ilham alan tasarımı ile bir dolap ve gergedan şeklinde bir lamba bulunuyor. Geri dönüşüm işlemi sırasındaki ayırma, temizleme ve taşlama sayesinde %100 güvenli ve zararlı kimyasallardan arınmış yeniden kullanılacak plastik elde ediliyor.

Vanbriel ve Yuan yarattıkları mobilyalar ile çocukların yaratıcılığı deneyimlemelerini ve aynı zamanda sürdürülebilirlik için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. ecoBirdy yeni ürünler üretmenin yanında kullanılmayan oyuncakların toplanması ve geri dönüşümü için de bir sistem oluşturdu. Yayınladıkları bir hikaye kitabı ile okul çocuklarına döngüsel ekonomi kavramını tanıtıp sürdürülebilir bir geleceğe destek için onlara ilham vermeyi amaçlıyorlar.

ecoBirdy

LEGO Group How2Recycle® hareketine katılarak Amerikalı tüketicileri LEGO paketlerini nasıl geri dönüştürecekleri konusunda bilgilendirecek. How2Recycle ulusal düzeyde kullanılacak ve tüketicilerin geri dönüşüm ile ilgili açık ve net bilgilendirilmesi için bir etiket hazırlamayı hedefliyor. LEGO Group Çevresel Sorumluluk GM Yardımcısı Tim Brooks’a göre LEGO oyuncakları tekrar kullanılmak ve nesilden nesile geçmesi için tasarlandı ancak çok az tüketici LEGO kutularını saklıyor. Kutuların üzerinde net açıklamaları ile How2Recycle etiketinin kullanılması paketlerin oluşturduğu çöpün azaltılmasında büyük bir adım olacak ve tüketicileri de sorumlu bir şekilde geri dönüşüm yapmaya yönlendirecek.

2018 sonunda LEGO kutularının %60’ı üzerinde How2Recycle etiketi bulunacak. LEGO Group 2019 yılı içinde ise tüm Kuzey Amerika’daki yeni ürünlerinde bu etiketi bulundurmayı hedefliyor. Group ayrıca diğer pazarlarda da benzer etiketleri üretecek.

ecoBirdy

LEGO, paketlerinin sürdürülebilir olması için bugüne kadar pek çok adım attı. Paketlerde kullanılan kağıt ve kartonun %100’ü sürdürülebilir olarak temin ediliyor ve Forest Stewardship Council tarafından tescilli. 2014’ten beri oyuncak kutuları daha küçük boyutta üretiliyor ve yılda yaklaşık 6000 ton karton tasarrufu ve lojistik verimliliği sağlanıyor.

2030 yılına kadar LEGO ürünlerinde şimdi kullanılan ham maddelere sürdürülebilir alternatifler bulunması için bir hedefleri de var. Bu hedef çerçevesinde, LEGO 2016’da Bio Plastic Feedstock Alliance’a katılarak gelecek jenerasyon oyuncakların buğday kaynaklı bir bioplastic ile üretilmiş prototiplerini geliştirdi.