Güncel

Pirelli Kurumsal Sürdürülebilirlikte Sektörünün Lideri Oldu

Pirelli Kurumsal Sürdürülebilirlikte Sektörünün Lideri Oldu

43 farklı ülke ,60 endüstriden 942 şirketin katıldığı RobecoSAM Sürdürülebilirlik Yıllığı açıklandı. Yatırımcılar için büyük değer taşıyan Sürdürülebilirlik Yıllığı, uzun vadeli hisse değeri yaratma konusunda güçlü şirketleri tanımlamaktadır.

RobecoSAM Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi, şirketin hisse değerini etkileyen finansal değerlerin incelenmesine odaklanmaktadır.

60 farklı sektörün yer aldığı 2018 RobecoSAM Sürdürülebilirlik Yıllığı’nda Pirelli, kendi sektörünün (Otomotiv Komponentleri) lideri oldu. RobecoSAM, her yıl şirketlerin sürdürülebilirliğini belirleyen ekonomik, finansal, çevresel ve sosyal performansları analiz ederek Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksini hazırlıyor. Pirelli, ortalamanın 42 olduğu sektörde 83 puan aldı.

Pirelli Kurumsal Sürdürülebilirlikte Sektörünün Lideri Oldu

942 şirketin yer aldığı yıllıkta Pirelli, raporun hazırlandığı tarihte henüz borsada işlem görmediği ve dolayısıyla endekse dahil edilemediği için bu değerlendirmeye gönüllü olarak katıldı. Değerlendirme 3 ana alanda yapıldı. Şirketler ekonomik, çevresel ve sosyal alan değerlendirmelerinde iş yönetim ilkeleri, kurumsal yönetim, tedarik zinciri yönetimi, iklim stratejisi, operasyonel eko-verimlilik, ürün yönetimi, beşeri sermaye gelişimi, iş sağlığı ve güvenliği, yetenek geliştime alanlarındaki kriterler göre değerlendirildi.

Pirelli, CNH ve Saipem ile birlikte 2018 Sürdürülebilirlik Ödüllerinde Altın Sınıfı ödülü kazanan çeşitli İtalyan şirketleri arasında yer aldı. RobecoSAM tarafından hazırlanan rapora göre, değerlendirilen sürdürülebilir şirketlerden 73’ünün Altın, 78’inin Gümüş ve 118’inin Bronz sınıfında olduğu belirlendi.