Girişimcilik Güncel Sosyal Sorumluluk

Plastik Atık Koleksiyonu, Berlin Moda Haftası’nda Podyuma Çıktı

Hollandalı moda markası Botter‘ın 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, okyanus kirliliğinin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisini araştırıyor. Koleksiyon bu ayın başlarında Berlin Moda Haftası kapsamında podyumda sergilendi. Koleksiyonda havuz patlatmalarını, flüoresan balık ağlarını ve çok uluslu bir petrol şirketinin logosunu kullanan parçalar yer alıyor. “Fish or Flight” adlı bu koleksiyon Karayipler‘de çalışan balıkçıların günlük hayatlarından esinlenerek tasarlandı.

Plastik atık moda parçalarına yönelik ilham, Botter‘ın Karayip kökenli kurucusundan geldiği gibi, o bölgenin küresel tüketim ve petrol aramalarıyla yok edilmesini de marka hareketini beraberinde getirdi. Bunu başarmak için Botter, sokak giyim eşyalarını renkli plastik parçalarla ve yağ kaymalarına benzeyen kıyafetlerle donattı. Lüks moda ve ucuz malzemelerin bu yan yana yerleştirilmesi, Karayip sahillerindeki yıkanmış atıkların metaforu olarak yaratıldı. Botter kurucu ortağı Rushemy Botter, “Dominik Cumhuriyeti ve Curaçao’daki caddenin her köşesinde gördüğünüz loto evlerinden çok etkilendik.” dedi.

Botter bir erkek giyim markası olmasına rağmen Berlin Moda Haftası’ndaki gösteri unisex bir kadroya sahip ve ırk çeşitliliği açısından da dikkate değer görülüyor. Üst düzey tasarımların ve ucuz malzemelerin yan yana getirilmesi, Karayip sahilleri üzerine yığılmış atıklar için bir metafor oluşturuyor.

2018 Berlin Moda Haftası sunumu sırasında, tasarımcılar koleksiyonu yaratmak için balık ya da uçuş kıyafetlerini yeni görünümlerle birleştirdiler. Diğer yandan Botter, yetenekli genç tasarımcıları desteklemek ve geliştirmek için Mercedes-Benz‘in bir girişimi olan Uluslararası Tasarımcı Programı’nın bir parçası olarak Berlin’de gösterilecek on kısa gösteriden de biriydi.