İnovasyon Marka Stratejisi

Primark, Global Tedarikçi Haritası’nı Paylaştı

Primark Global Tedarikçi Haritasını Paylaştı

Sustainable Apparel Coalition üyesi Primark’ın geliştirdiği yeni online uygulama, perakendeciler için daha şeffaf bir dönemi başlatıyor. Global Tedarikçi Haritası, tüketicilerin şirketin tedarik zincirini oluşturan 1071 fabrika ve üretici hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor.

Şirketin bir sözcücü, son yıllarda Primark ürünlerinin nerede üretildiği konusunda sektör paydaşları ile yakın çalıştıklarını ve buna tedarikçilerin detayı, fabrikaları ve Primark’a özel tedarikçi uygulamalarının da dahil olduğunu söylüyor. Buradaki sektör paydaşları Ethical Trading Initiative ve giyim sanayinin standartlarını denetleyen International Labor Organization’s Better Work gibi programlar.

Tedarik haritası Primark’ın 31 ülkedeki tedarikçi fabrikaları hakkında isimler, adresler, çalışan sayıları ve cinsiyete göre çalışan dağılımı gibi bilgileri içeriyor. Haritada yer almak için tedarikçinin en az 1 yıl süreyle Primark için üretim yapması ve istikrarlı bir tedarikçi olması gerekiyor.

İlk yıl içinde tedarikçi, Primark’ın etik standartları çerçevesinde düzenli üretim yapabileceğini ve kalite ve zamanında teslimat gibi ticari şartları da yerine getirebileceğini göstermek zorunda. Haritadaki fabrikalar Primark mağazalarında satılan ürünlerin %95’ini üretiyor.

Primark önceleri tedarikçi bilgilerini bir ticari avantaj konusu olarak değerlendirip gizli tutuyordu. Ancak tedarikçilerinin yaklaşık %98’i diğer markalar için de üretim yaptığı ve bu markaların da bazıları tedarikçi bilgilerini paylaştığı için kendileri için de artık bilgi paylaşmanın zamanı geldiğine karar verdiler.

Primark Global Tedarikçi Haritasını Paylaştı

Katherine Stewart, Etik Ticaret ve Çevresel Sürdürülebilirlik Direktörü “Tedarik zincirinde şeffaflık her zaman kritik bir konu olmuştur. Bu elimizde data olmaması konusu değildi, ürünlerimizin nerede üretildiğini biliyoruz. Bizim için bu bilgiyi paylaşmak doğal olarak gerçekleşti ve web sitesini açmak bir sonraki faz için ilk adım oldu. Tüketicilerimiz ve paydaşlarımızın ilgilendiğini biliyoruz ve Global Tedarik Haritası bu yolculuğumuzda büyük bir adım” dedi. Steward’ın ekibi online haritayı yılda 2 defa güncelleyecek.

Bu çalışma Primark’ın tedarik zincirinde sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği ilerletme çabalarının bir devamı. Şirket Bangladeş Anlaşması’nı imzalamasının yanı sıra, Sürdürülebilir Pamuk Programı’nı geliştirdi ve Sıfır Kimyasal Atık Programı (ZDHC) üyesi olarak da 2020 yılında tedarik zincirinde bazı kimyasalların kullanılmasını durdurma kararı aldı.