Güncel Marka Stratejisi

Samsung, Yenilenebilir Enerji Dönüşümünü Başlatıyor

Samsung, Yenilenebilir Enerji Dönüşümünü Başlatıyor

Samsung, yenilenebilir enerji konusunda ilk kamu taahhüdünü yakın zamanda açıkladı. Buna göre şirket ABD, Avrupa ve Çin’deki tüm fabrika ve ofislerinde yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanacağını belirtti. Böylelikle Samsung Electronics, Asya’da yenilenebilir enerji hedefi belirleyen ilk elektronik üretim şirketi oldu. 

Açıklanan taahhüdün, şirketin küresel üretim ayak izin azaltılmasında da büyük bir etkisi olması bekleniyor. Ayrıca emisyonları azaltma ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmada endüstriyel katılımın ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Greenpeace kampanyacısı Insung Lee yaptığı basın açıklamasında “Daha fazla şirket yenilenebilir enerji hedefleri koydukça ve bunları uyguladıkça diğerleri de onu takip edecektir. Hükümetler de şirketlerin böyle hedefler oluşturmasını sağlayan politikalarla teşvik etmelidir. ” dedi. 

Tedarikçilerin de dahil olduğu bütüncül dönüşüm

Teknoloji devi, bu politikayı bir sürece yayarak 2020 yılına kadar binaların enerji dönüşümünü sağlamayı planlıyor. Buna ek olarak, Samsung Güney Kore’deki Gyeonggi eyaletinde güneş panelleri de kuracak. Birçok teknoloji şirketi gibi binlerce tedarikçiyle çalışan Samsung kendi tesisleri için yenilenebilir enerji kullanın yeterli olmadığının da farkında. Dolayısıyla bu konuda Karbon Saydamlık Projesi Tedarik Zinciri Programı (Carbon Disclosure Project Supply Chain Program) adını verdikleri küçük çaplı bir projeyle ile ortaklık kurmaya başladı. 

İlk olarak, şirket en iyi 100 tedarikçisinin enerji ihtiyaçlarını tanımlamak ve yenilenebilir enerjiye geçmelerine yardımcı olmak istiyor. Bu uzun soluklu tasarlanan programın Samsung’un enerji dönüşümü kararlılığını da ortaya çıkartacak. Ancak her halükarda dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden birinin yenilenebilir enerji konusunda güçlü taahhütler vermesi pek çok kesim tarafından olumlu karşılanıyor.