Güncel Marka Stratejisi

Starbucks da Plastik Ürünlere Veda Ediyor

Starbucks da Plastik Ürünlere Veda Ediyor

Dünya genelinde oldukça artış gösteren ve zararlı üst seviyelere ulaşan plastik kullanımı hem devletlerin hem de markaların gündeminde önemli bir yer tutuyor. ABD, İngiltere ve Hindistan gibi ülkelerin önümüzdeki yıllara dair “sıfır atık ve emisyon” taahhütleri, markaların da dikkatini çekiyor. Son olarak Starbucks, Seattle ve Vancouver’daki mağazalarında plastik malzemeler içermeyen ürünleriyle müşterilerin karşısına çıkacak.

Starbucks, 2020 yılına kadar tek kullanımlık plastik pipetleri ortadan kaldırmaya planlarını Mart ayında açıklamıştı. Starbucks, son olarak dünya çapında 28.000’den fazla lisanslı mağazasında yürürlüğe girecek olan yeni taahhüdü de duyurdu. Buna göre tek kullanımlık pipetlerin yerini alternatif malzemelerden üretilen -saman gibi- ürünler alacak. Böylelikle şirket, bu denli küresel bir taahhütte bulunan en büyük yiyecek ve içecek perakendecisi olarak mağazalarından yılda bir milyardan fazla plastik pipeti ortadan kaldırmayı planlıyor.

Öncelik “sıfır emisyon” sözü veren şehirlerin

Bu sonbaharda Seattle ve Vancouver‘daki uygulamaların ardından, plastikten arınma hareketinin ABD ve Kanada’daki diğer bölgelere de yayılması sağlanacak. Ardında Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkeleri hedef noktalar arasında gösteriliyor. Starbucks‘ın başkanı ve CEO’su Kevin Johnson, “Ortaklarımız ve müşterilerimiz için bu, dünyadaki sürdürülebilir kahve tüketimini sağlamak için önemli bir dönüm noktasıdır” açıklamasında bulundu.

Ocean Conservancy’nin Trash Free Sea programı yöneticisi Nicholas Mallos ise “Starbucks’ın tek kullanımlık plastik pipetlerin sonlandırılmasına kararı, şirketlerin okyanus plastiğinin yok edilmesinde oynayabileceği önemli rolün parlak bir örneğidir. Her yıl okyanusa giren sekiz milyon metrik ton plastikle markaların bir kenarda oturmasına izin veremeyiz ve markaların bu alandaki liderliğine minnettarız.” şeklinde konuştu.