İnovasyon

Sürdürülebilir Gelecek İçin Döngüsel Ekonomi Ve İnovasyona Dayalı Yeni Nesil Tekstil

Sürdürülebilir Moda

COVID-19, manşetlere ve küresel bilince hakim olmaya devam ediyor. Tüm sektörlerde işlerin aksadığına ve bazı endüstrilerin durduğuna tanık olduk. Tekstil ve moda endüstrisinde de üretimin durma noktasına geldiği, perakende satışların hızla azaldığı bir dönem yaşanıyor. Ancak eski günlere dönüşü beklemek yerine tam olarak “business as usual’’ ı yendien tanımlamak ve değerlendirmenin tam zamanı – ve bu da tüm süreçlerin yeniden gözden geçirilmesi anlamına geliyor.

Tekstil ve moda endüstrisi için bugünlerden en önemli çıkış yolu işbirliği içinde ortak değer yaratarak döngüsel ekonomi iş modeline dayalı yeni tekstil iş modeline geçiş olarak görülüyor.

Dünyada ve Türkiye’de döngüsel ekonomi iş modeline geçişi salgın sonrası en önemli çıkış yolu olarak gören markaların sayısı artıyor. Döngüsel ekonomi tabanlı, inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yatırımlarıyla salgın sonrasında tekstil sektörü için çıkış formülünün ipuçlarını veren Zorlu Tekstil bu alanda  salgın sürecinde doğa ile uyumlu, yalnızca insanlar değil dünya için iyi olan bir ekonomik modele ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor.

Korononovirüs salgını sürecinde sosyal ve ekonomik olarak bilinen tüm yöntemlerin fazlasıyla zorlandığını ve sınandığını, bugün artık yeni bir paradigma değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu konusunda görüşlerini belirten Zorlu Tekstil Genel Müdürü Necat Altın ‘’Ekonomide ve toplumsal hayatta artık bilinen yöntem ve modellerle yolumuza devam etmemiz pek mümkün görünmüyor. Gün artık yeni bir şey söylemenin de ötesinde yeni olanı, insan ve gezegen için gerekeni yapmanın günüdür. Bu salgın bize tüm sektörleri baştan başa değiştirecek yeni bir ekonomi çağının ayak seslerinin duyulduğunu hissettirdi’’ diyor.

Diğer taraftan moda endüstrisi de döngüsel ekonomiyi iş modellerinin bir parçası olarak  görüyor ve uyguluyor. Tüm giysilerimizin daha uzun süre kullanıldığı, güvenli ve yenilenebilir malzemelerden üretildiği yeni bir iş modeli  için endüstride durdurulamaz bir istek olduğu görülüyor. Aralarında H&M, Mud Jeans, Wrangler, Banana Republic gibi markaların da bulunduğu birçok marka önümüzdeki sezonlarda bu iş modeli ile üretilmiş ürünleri raflarına yerleştirecekleri sinyallerini şimdiden vermeye başladılar.