Güncel Sosyal Sorumluluk

Sürdürülebilir Turist Olmanın 6 Yolu

Sürdürülebilir Turist Olmanın 6 Yolu

Sürdürülebilir yaklaşımlar çoğunlukla sektörler, markalar ve kuruluşlar tarafından benimseniyor gibi gözükse de bireysel adımlar etkileyici motivasyonlar yaratabilir. İnsanlar dünyayı merak içinde köşe bucak deneyimlerken onda bıraktığı etkileri sürdürülebilir turist olarak iyileştirebilmesi de mümkündür.

Birleşmiş Milletler 2017 yılını “Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Kalkınma Yılı” ilan etmişti. Bu adım, sağduyulu turizm uygulamalarının pozitif değişimler için kuvvetli bir araç olabileceği konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlıyordu.

Birleşmiş Milletler raporuna göre sürdürülebilir turizmi mümkün kılmak için dikkate alınması gereken üç temel nitelik vardı. Bunlar sırasıyla çevre dostu uygulamalarla çalışmak (azalt, yeniden kullan, geri dönüştür), doğal ve kültürel mirasa sahip çıkmak (tarihi binaların restorasyonu, tehlike altındaki türlerin korunması vb.) ve yerel halklar için sosyal ve ekonomik fayda sağlamak (yerel çalışanları adil ücretlendirme ile desteklemek vb.) olarak belirlenmişti.

Şimdilerde ise sıra sürdürülebilir turisti tanımlamaya geldi. Bir gezginin dünyaya iyi etkiler bırakarak yolculuğuna devam etmesi için önem vermesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

“Yavaş” seyahat araçları 

Seyahatteki gezginler için ihtiyaç listesinin başında genellikle zaman bulunur. Ancak zamandan kazanmak için tercih edilen uçak gibi yakıt tüketimi yüksek olan araçlar çevreye uzun vadede zararlar vermektedir. Bunun yerine tren ve bisiklet gibi hem ucuz hem de karbon ayak izini azaltan araçlar turistlere yavaş seyahat (slow travel) deneyimi de yaşatabilir. Dünya üzerinde oldukça fazla sayıda etkileyici tren, bisiklet ve yürüyüş rotaları keyifli ve çevreye duyarlı seyahatler için uygun seçenekler oluşturmaktadır.

“Doğru” hediyeler 

İyi niyetli turistlerin en mühim yanılgılarından bir tanesi de budur. Özellikle Afrika ülkelerine seyahat edenlerin oradaki insanlara verdikleri şeker, giysi, kalem gibi hediyeler hesapta olmayan istenmedik sonuçlar doğurabilir. Bağımlılık ve dilencilik kültürünü beslemesi muhtemel bu hediyeler toplumsal çatışmaları dolaylı olarak etkileyebilir. Bunun yerine sosyal refah programları üzerinde çalışan saygın yerel kuruluşlara ya da onlarla iş ortaklığı yapan uluslararası gruplara para ya da mal yardımında bulunmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ne kadar az plastik, o kadar temiz dünya

Günümüzde plastik atık sorunu dünyanın yüzleşmekten kaçamayacağı kadar üst seviyelere ulaştı. Binlerce kilometre uzunluğundaki insan kaynaklı plastik çöplerden oluşan Büyük Pasifik Çöp Kovası, özellikle deniz ekosistemine verilen kalıcı hasarın en çarpıcı örneklerindendir. Geri dönüşümlü cam şişe ve yerel olarak arıtılmış suyu tercih etmek; poşet yerine çanta taşımak sürdürülebilir turisti çözümün bir parçası yapacaktır. Bu sadece plastik atıkları azaltmayacak, aynı zamanda karbon ayak izini de düşürecektir.

Güvenilir tur şirketleri

Eğer bir tur şirketiyle seyahat programı yapılıyorsa dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Tur programına kayıt olmadan evvel gezginin aklında bulunması gereken 3 kritik soru var: Tur şirketinin çevre dostu uygulamaları (varsa) nelerdir? Gezilerin vahşi yaşamı veya kültürel mirası korumak ve desteklemek için nasıl yardımcı olduğuna dair örnek verebilir mi? Gezilerde yerel rehberler kullanıyorlar mı? Bu gibi soruların cevapları aslında turistleri önemli noktalara götürmektedir. Hayvan hakları gözetilmeksizin saatlerce sürülen faytonlar, fil gezileri gibi turistik amaçlarla düzenlenen tur programları bir kez daha gözden geçirilmelidir.

Yerel ekonomiye katkı

Yerel el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar genellikle ucuz olmasa da onları satın almak yerel ekonomiye doğrudan katkıda bulunmak demektir. Pek çok ülkede, daha ucuza mal edebilmek için ucuz ve dış kaynaklı (özellikle Çin) malzemelerden üretilen geleneksel ürünler de satılmaktadır. Buna kıyasla bir zanaatkarın ürünü ne kadar pahalı olursa olsun meseleye sadece fiyat olarak bakılmamalıdır. “Gerçek” bir ürün satın alarak otantik kültürel mirasa sahip çıkarken bu üretimi yapan insanlara da destek olunabilir.

Doğal yaşam dostu tüketim anlayışı

Sürdürülebilir gezgin, doğal hayatından sadece ticari amaçlı ürüne dönüştürülmek için koparılan canlıların kullanıldığı bütün hayvansal ürünlere karşı olmalıdır. Hediyelik eşya üretebilmek için nadir bulunan veya nesli tükenmekte olan yaban hayatına dahil hayvanları kullanan üreticilere fırsat vermemelidir. Bu sebeple gerçek deriden üretilen ya da deniz canlılarının kullanıldığı çeşitli hediyelik eşyalar kesinlikle satın almamalıdır.