Etkinlikler Güncel Sosyal Sorumluluk

Sürdürülebilirliğe Dair İzlenmesi Gereken 8 TED Konuşması

Sürdürülebilirliğe Dair İzlenmesi Gereken 8 TED Konuşması

Yaklaşık 30 yıldır dünyanın farklı yerlerinde, farklı alanlar üzerine konuşmacıları ağırlayan TED konferansları, sürdürülebilirlik tartışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Bu konu üzerinde duran ve değişik açılardan ele alan konuşmacılar, sürdürülebilirlik kavramını ve uygulama derinliğini izleyicilere açıklıyor.

TED konferanslarının varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. Açılımı “Technology, Entertainment and Design” olan bu konferans serisi İlk olarak 1984 yılında hayata geçirildi. 1990 yılına kadar yaşanan kesintinin ardından da aralıksız devam etmektedir.

TED, kâr amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı‘nın sahip olduğu, “Yaymaya Değer Fikirler”i yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisidir. TED başlangıçta 1984 yılında bir kereye mahsus bir etkinlik olarak düzenlenmiş fakat 1990’dan itibaren Monterey, Kaliforniya’da yılda bir kez düzenlenmeye devam edilmiştir. Gün geçtikçe dünyanın dört bir yanına yayılarak kendine has bir değer yaratmaktadır.

TED konferanslarında bugüne kadar tartışılan konular ve konuşmacılar yelpazesi oldukça geniş. Sürdürülebilirlik de en fazla merak uyandıran konulardan birisi olurken öne çıkan konuşmalardan 8 tanesi şunlardır:

Jonathan Porritt: Sustainability for All

Mark Bittman: What’s wrong with what we eat

Birke Baehr: What’s wrong with our food system

Tshering Tobgay: This country isn’t just carbon neutral it’s carbon negative

William McDonough: Cradle to cradle design

Elora Hardy: Magical houses, made of bamboo

Paul Gilding: Earth is full

Audrey Choi: How to make a profit while making a difference