Güncel Marka İletişimi

Sürdürülebilirlik Pazarlaması Ne Kadar Etkili?

Sürdürülebilirlik Pazarlaması Ne Kadar Etkili?

Günümüz öncü markalarının sürdürülebilirlik konusundaki girişimleri, pazarda sürdürülebilir ürün ve servislere olan talebin arttığını gösteriyor. Bugünün ve yarının tüketicisi için ürün ve servislerin toplumlar ve çevre üzerindeki etkisi artarak önem kazanıyor. Bu artan önem, eğer daha fazla sürdürülebilir ürün ve hizmetin satışını yaratıyorsa bu şirketler ve gezegen için iyi bir haber. Bir ürünün sürdürülebilir özelliklerini pazarlamanın en iyi yolu nedir?

AT&T bu konuyu çok düşündü ve geçen sene sürdürülebilirlik pazarlaması teknikleri için 4 marka ile aktif bir araştırmaya başladı.

AT&T 800 katılımcıya, ev güvenliği ve otomasyonu ile ilgili en önem verdikleri özellikleri sorduğu bir online araştırma yaptı. Katılımcılar hem mevcut rakip şirketlerin ev güvenliği ve otomasyonu müşterileri hem de potansiyel müşterilerden oluştu.

Her gruba 3 opsiyondan 1’i gösterildi:

Opsiyon 1 : Kontrol, pratiklik ve güvenliği vurgulayan “temel açıklama” (kontrol mesajı),

Opsiyon 2 : “temel açıklama” ve faydalar olarak enerji tasarrufu ile masraftan tasarruf ve

Opsiyon 3 : “temel açıklama” ve faydalar olarak çevreye yönelik kişisel karbon ayakizini azaltma.

Elde edilen bulgular;

  • Müşteriler güvenlik ve kontrolden sonra gelen enerji tasarrufu ile ilgileniyorlar. Tüketiciler ev enerji sistemlerini daha verimli kullandıklarında masraflarının azalacağı bilincinde olduğu için, herhangi bir enerji tasarrufu ürününü pazarlarken ürünün para tasarruf ettirme özelliğinin vurgulanması önem kazanıyor.
  • Sürdürülebilirlik özelliğini eklemek fark edilir şekilde ürünün çekiciliğini arttırmadığı gibi azaltmadı da. Temel faydalar; kontrol, pratiklik ve güvenlik hala tüketici için en önemli özellikler.
  • Müşterilerin potansiyel karbon ayak izlerini azaltmaya yönelik özellikler çok önemli bulunmadı, bunun bir nedeni de bu kitlenin bu konuda yeterince bilgili olmasından olabilir.

Bütüne baktığımızda, ürünün en temel birincil özelliği mesajın en önemli parçasını oluşturuyor. Güvenlik ve enerji tasarrufu mevcut ve potansiyel müşteriler için önemli ama sürdürülebilirlik de mesaja bir değer katabilir.

Sonuç olarak tüketiciler için çevreye duyarlılık önemli. Bu araştırma tüketicilerin sürdürülebilirlik mesajlarına ancak ürünün temel faydası kuvvetliyse yanıt verdiğini gösterdi.