Güncel İnovasyon Teknoloji

Toprağa Tohum Eken “Gökyüzü Traktörü” Drone’lar

Toprağa Tohum Eken “Gökyüzü Traktörleri” Drone’lar

Her yıl milyarlarca ağaç kentleşme ve çeşitli ekonomik faaliyetler sebebiyle tahrip ediliyor. Orman alanlarının insan eliyle yok edilmesi doğal ekosistem için tehlike yaratmaya devam ediyor. Dünyanın değişmez örtüsü ormanlar gün geçtikçe azalırken doğal yaşam da gücünü kaybediyor. Bunun farkında olan İngiltere menşeili BioCarbon Engineering girişimi yılda potansiyel olarak bir milyar ağaç dikilebilecek bir teknikle karşımıza çıkıyor. Bu tekniğin odak noktasında ise insansız hava aracı yani drone bulunuyor.

Ağaçların ekosistem içindeki kritik rolü bilinmesine karşın sürekli artış gösteren kitlesel ormansızlaşma küresel ısınmayı da hızlandırıyor. İklim değişikliğinin hızı ve şiddeti önümüzdeki yıllarda da artacak gibi gözüküyor. Markaların, girişimlerin ve bireylerin duyarlı aksiyonları kritik bir hâl aldı. BioCarbon Engineering girişiminin drone projesi iddialı ve özgüvenli bir yaklaşımla endüstriyel ölçekte yaşanan kayıpları gidermek için geçtiğimiz yıl yola çıktı.

BioCarbon Engineering ekibinin geliştirdiği ağaç ekim modelinde süreç aşamalı olarak ilerliyor. İlk olarak drone araçları ekim yapılacak araziyi tarayarak bölgenin üç boyutlu haritasını çıkartıyor. Haritalama basamağında ayrıca topolojik veriler, toprağın yapısı, verimliliği ve bitkisel endekseleri de çıkartılıyor. Ardından ekip elde ettikleri bu harita sayesinde en uygun dikim yönteminin algoritmasını geliştiriyor. Havadan sahaya tohum atacak drone bu stratejiyi kullanarak yaklaşık 6 metre yükseklikten çimlenen tohum kabuklarını toprağın altına girebilecek hızda ateş ediyor.

Geçtiğimiz haziran ayında BioCarbon Engineering Avustralya’daki kömür madenciliğinin yol açtığı tahribatı rehabilite etmek için Dungog bölgesine günde 5.000 ağaç dikti. Şirket projenin başlangıcından bu yana drone teknolojisini kullanarak dünyanın dört bir yanında 25 binden fazla tohumu toprağa ekti. BCE son olarak Myanmar’da mangrov ormanları oluşturmak için büyük ölçekli bir proje başlattı.

Şirketin kurucularından Irina Fedorenko, dronların tek başına ormansızlaşmanın tüm nedenlerini ya da etkilerini ortadan kaldıramayacağını kabul ediyor. Ancak insansız hava araçlarının yararlı bir uygulamaya dönüşebileceğine inanıyor. Fedorenko, ağaçlandırma çalışmalarının yalnızca ağaç sayısındaki artışı temsil etmediği, tüm çevrenin restorasyonu anlamına geldiğini savunuyor. Proje, doğa için bir adım atma konusunda teknolojiyle yenilikçi fikirleri bir araya getirerek markalara örnek teşkil ediyor.