Güncel İnovasyon

Unilever’den PET Plastik Geri Dönüşümünde Döngüsel Yöntem

Unilever'den PET Plastik Geri Dönüşümde Döngüsel Yöntem

Tüketim ürünleri küresel marka devi Unilever, PET plastiklerin geri dönüşümü için yeni bir yöntem denedi. Bu sayede hem çevreye verilen zararları minimize ederken hem de dönüşümden elde edilecek malzemeyle yüksek kaliteli gıda ambalajları üretmeyi amaçlıyor.

PET veya polietilen tereftalat güçlü aynı zamanda hafif yapısı ve termostabilitesi nedeniyle içecek şişeleri dahil olmak üzere ambalajlama konusunda dünyada yaygın olarak kullanılan plastiklerden biridir. Avrupa’da en fazla geri dönüştürülmüş plastik ambalaj malzemesi de PET ürünleridir.

Unilever ise dünyadaki PET şişelerin yüzde 20’sini geri dönüştürebilecek bir yöntem bulduğunu iddia ediyor. Üstelik gün geçtikçe dünyanın dört bir yanında plastik çöplükler artarken sürdürülebilir çözümlere artık neredeyse tüm firmalar ihtiyaç duyuyor. Çevresel bir krizin eşiğinden dönebilmek, döngüsel bir üretim yaratmak adına plastik PET şişelerin geri dönüşümü büyük önem taşıyor.

Şimdilerde Unilever, dünyanın en büyük PET reçine üreticisi olan Indorama Ventures ve Hollandalı start-up Ioniqa ile PET plastik geri dönüşümünde yeni teknikler geliştirmek üzere bir araya geldi. Standart geri dönüşüm tekniklerinin aksine bu teknikle yeniden kullanım için daha kaliteli çıktılar hedefleniyor.

Unilever ve iş birlikçi firmalar yakın zamanda başarılı bir pilot üretim gerçekleştirdi. Bu, daha sonra geliştirilerek gıda ambalajı için kalite bir ham maddeye dönüştürülecek. Böylelikle tamamen döngüsel, sürdürülebilir ve potansiyel olarak sonsuz bir geri dönüşüm çözümü yaratılmış olacak.

Bu geri dönüşüm tekniği eğer endüstriyel ölçekteki üretim denemelerinde de başarılı olursa, süresiz olarak tekrarlanabilmesi nedeniyle döngüsel bir plastik ekonomisine doğru ilerlemeyi de temsil edebilir. Bununla birlikte tüketim sonrası hammaddesi için ihtiyaç duyulan PET şişelerin toplama oranları arttırılmalı ve PET tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.