Güncel Marka Stratejisi

Unilever, Sürdürülebilir Markalarıyla %70 Büyüdü

Unilever’in Sürdürülebilir Markalarıyla %70 Büyüdü

Unilever‘in “Sürdürülebilir Yaşam” markaları, geçtiğimiz yıl diğer markalara oranla % 46 daha hızlı büyüme gösterdi. Bu sayıyla Unilever’in sürdürülebilir markaları daha önce hiç olmadığı kadar markanın büyümesine katkıda bulundu. İş modellerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan bu markalar toplam ciro büyümesinin % 70‘ini oluşturuyor. Aynı zamanda şirket, çalışanlarına sürdürülebilirlik ile ilgili konuların öncelik sırasını sorarak mevcut hedeflerinin ötesine gözünü dikiyor.

Sürdürülebilir yaklaşımlar, 2010 yılında Sürdürülebilir Yaşam Planını başlattığından beri Unilever için giderek daha önemli hale geldi. Şu anda, Wall’s ve Vaseline’in de dahil olduğu yeni katılımcılar ile birlikte toplamda 26 sürdürülebilir yaşam markası var.

Unilever sürdürülebilirliği önceleyen bir diğer adımında da, gelecekteki gündemini birlikte oluşturmak üzere çalışanlarının geri bildirimini kullanıyor. Çalışanlarına sürdürülebilirlik ile ilgili önemli buldukları konuları sorarak en büyük “dinleme çalışması”nı gerçekleştirdi. ‘Have Your Say’ projesinde, 40.000’in üzerinde çalışan, Unilever’in sürdürülebilir bir gelecek için öncelik vermesi gerekenleri ve gelecekteki başarının neye benzeyeceği hakkında birtakım sorulara cevap verdi. Henüz duyurulmayacak olan sonuçlar, markanın gelecekteki gündemini çalışanlarıyla birlikte oluşturmasını sağlayacak.

Unilever, 1 milyar insanın sağlığını ve refahını iyileştirmek, çevresel etkiyi yarıya indirmek; çalışanlarına, tedarikçilerine ve perakendecilerine yönelik geçim koşullarını iyileştirmek de dahil olmak üzere taahhütleri üzerinde çalışıyor. Üstelik güncel verilere göre yolun %80’ini tamamlamış görünüyor. Özellikle 2017 yıl sonu itibariyle 601 milyon kişiye el yıkama, sanitasyon, ağız sağlığı, benlik saygısı ve güvenli içme suyu programlarıyla ulaşıldı, imalat tesislerinin 109’unda ise % 100 yenilenebilir şebeke elektriği kullanılmaya başlandı.

Unilever CEO’su Paul Polman; “Belirlediğimiz iddialı hedeflerin birçoğunu karşılamak için büyük adımlar attık ve sürdürülebilir yaşam markalarımızın büyümeye devam etmeleri, bunun işe yarayan bir iş modeli olduğunu gösteriyor” diye belirtti. “Hala yapılacak ne kadar çok şey olduğu konusunda şeffaf olmak istiyoruz. Bu çok önemli çünkü şeffaflık, işimizdeki en önemli varlığımız olan güveni oluşturuyor. Dünyadaki birçok kurumda güven krizinin olduğu bir zamanda, güvenin geri kazanılması için daha önemli bir zaman olmamıştır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.