Güncel

Wall Street, Etnik Kökene ve Cinsiyete Dayalı Maaş Eşitsizliğine Karşı Savaş Açan Citigroup’u Takip Edecek Mi?

Wall Street, Etnik Kökene ve Cinsiyete Dayalı Maaş Eşitsizliğine Karşı Savaş Açan Citibank'ı Takip Edecek Mi?

Citibank ve Arjuna Capital cinsiyet ve etnik kökene dayalı maaş eşitsizliğini yok etmek için attıkları adımlar ile paydaşlarının endişelerine kulak veren ilk Amerikan bankası oldu. Citi’nin bu adımlarına yanıt olarak, sürdürülebilirlik ve etki yatırımlarına odaklanan bir yatırım şirketi olan Arjuna Capital, 15 Ocak 2018’de yayınlayacağı cinsiyete dayalı maaş önergesini geri çekti.

Paydaşları tarafından talep edilen cinsiyete göre maaş detaylarını açıklaması ile Citi’nin bu şeffaflığı Amerikan bankaları ve kredi kartı şirketleri arasında bir ilk oldu.

Bank of America, MasterCard, AmericanExpress, JP Morgan, Wells Fargo ve Citibank 2017’deki kadın ve erkek çalışanlar arasındaki maaş farkını gösteren detaylı raporları yayınlamayı ve buna karşı almayı düşündükleri önlemleri açıklamayı reddetmişlerdi.

Citibank’ın web sayfasındaki bir not şöyle diyor: “Citi’de ücret eşitliğindeki ısrarımız, farklı geçmişleri olan çalışanların tercih edeceği işveren olma ve en yetenekli çalışanları işe alma ve onların performanslarını Liderlik Standartlarımıza göre ödüllendirme yolundaki hedeflerimizi sağlamlaştırıyor.”

Arjuna Capital ortağı Natasha Lamb: “Citibank ücret eşitsizliğini ortadan kaldırma konusunda diğer finans şirketlerinin göstermediği lider bir rol üstleniyor. Bu, Wall Street bankaları için artık geri dönülmez bir yol. Biz sadece kadınların Citi’de hak ettikleri ücrete ulaşmalarını değil aynı zamanda onların daha fazla liderlik pozisyonlarında yer almalarını istiyoruz. Diğer bankalar ya Citi’yi örnek alırlar ya da kadınlar ile ilgili konulara ilgisiz kalarak risk alırlar.”

Arjuna Capital, 2018 için paydaşlar adına verdiği bir önergede Citibank, JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America, Bank of New York Melon, AmEx, Mastercard, Reinsurance Group ve Progressive Insurance şirketlerinden cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine karşı hedeflerini ve politikalarını açıklamalarını istedi.

Finans sektörü çok sayıda kadın çalışanı olmasına rağmen üst düzey pozisyonlarda az kadın bulunması nedeniyle dikkatle inceleniyor. İngiltere’de, Nisan ayına kadar işverenler ücret eşitsizliklerini açıklamak zorunda, bankalara kadınlara ortalama %24 daha az ücret ödemeleri nedeniyle daha fazla çağrı yapılıyor.