Araştırmalar Güncel Marka Stratejisi

Wrangler Sürdürülebilir Pamuk Tarımının Faydalarını Açıkladı

Wrangler Sürdürülebilir Pamuk Tarımının Faydalarını Açıkladı

ABD merkezli giyim markası Wrangler sürdürülebilir pamuk tarımı teknikleri üzerine pek çok bilimsel çalışmaya imza atıyor. Yapılan bu çalışmalar sonucunda sürdürülebilir pamuk tarımının ürün verimini artırdığını ve sera gazı emisyonlarını azaltarak maliyetleri düşürdüğü ortaya çıktı.

Toprak sağlığı üzerine yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Wrangler markası son olarak “Seeding Soil’s Potential” raporunu hazırladı. Marka bünyesinde çalışmalar yürüten toprak sağlığı danışmanlarının raporu tamamlamak için 45’in üzerinde bilimsel makale ve incelemeyi gözden geçirdiği belirtildi. Böylelikle, sürdürülebilir pamuk tarımı uygulamalarının geleneksel tarım yöntemlerine kıyasla üç kat daha az sera gazı emisyonuna neden olduğu açıklandı.

Geleneksel pamuk tarımında toprağın işlenişi, kimyasal girdiler ve tek tip mahsul üretimi gibi konular sağlıklı toprakların verimsizleşmesine neden olabiliyor. Üretimde alışkanlığa dönüşen yanlış uygulamalar toprak yapısını bozabiliyor. Aynı zamanda bu yaklaşımlar doğal kaynakların da israfına yol açıyor. Wrangler‘in raporunda toprağı sürme yöntemi, örtü bitkilerinin kullanımı ve ürün rotasyonu sürdürülebilir pamuk tarımında anahtar noktalar olarak öne çıkıyor.

Wrangler geçtiğimiz yıl sürdürülebilir pamuk tedariğini desteklemeyi ve sorumlu tarım uygulamalarını daha kapsamlı bir şekilde benimsemeyi amaçlayan bir toprak sağlığı programı başlattı. Raporda ayrıca çevreci uygulamalarla toprak sağlığını koruyan üreticilerin ödüllendirileceği bir ekosistem hizmet programına da vurgu yapılıyor.

Son yıllarda pamuk üretimi konusunda küresel markalarının hassasiyeti giderek artıyor. 35’ten fazla şirketin 2025 yılına kadar sürdürülebilir pamuk tedarikini taahhüt ettiği biliniyor. Burberry, Adidas ve Timberland gibi dünyaca ünlü markalar da sürdürülebilir pamuk üretimlerini içeren projelerle çevre ve insan sağlığına dikkat çekiyor.