İnovasyon Teknoloji

Yapay Zeka, Sağlık Sektörünü Derinden Değiştiriyor

Yapay Zeka, Sağlık Sektörünü Derinden Değiştiriyor

Bilgi Çağı’nda yeni teknolojilerin akışı ile bir çok endüstrinin yapısında önemli değişimler ortaya çıkıyor. Dünya genelindeki sağlık hizmetleri de bu değişimden önemli derecede etkileniyor. Özellikle otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zeka doktorlar, hastaneler, sigorta şirketleri ve sağlıkla bağlantılı tüm diğer alanları etkiliyor. Ancak diğer endüstrilere kıyasla sağlık sektöründe bu etki çok daha olumlu biçimde gerçekleşiyor.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren bir dijital sağlık şirketi olan Babylon Health, yapay zeka sohbet botu şeklinde bir yapay zeka doktorunun oluşturulması yoluyla hastaların doktorlarla etkileşime girme biçimlerini değiştirmek istiyor. Babylon Health, akıllı telefonlarda yer alacak bu uygulama için Nisan 2017’de 60 milyon dolara yakın para harcadı.

GlaxoSmithKline, İskoçya merkezli yapay zekâ şirketi Exscientia’ya 43 milyon dolar ödeyecek ve yeni ilaçlar bulmak için yapay zekâdan yararlanacak. Exscientia’dan Andrew Hopkins, şirketinin geliştirdiği sistem sayesinde ilaç geliştirme süresinde ve maliyetinde yüzde 75’lik bir düşüş kaydedileceğinin altını çiziyor. GSK, Exscientia’nın teknolojisinin işe yararlılığının kanıtlanmadığını ve bu deneyi yapmaları gerektiğini ifade etti.

Frost & Sullivan tarafından 2016’da yapılan bir araştırmada sağlık sektöründeki yapay zeka pazarının, yüzde 40’lık bir büyüme oranı olan 2021’de 6,6 milyar dolara ulaşması öngörüldüğü ifade ediliyor. Raporda, yapay zekadan alınan klinik desteğin medikal görüntüleme tanı süreçlerini güçlendireceği ve hastane iş akışları için yapay çözümlerinin kullanılmasının bakım süreçlerini iyileştireceği ifade ediliyor. Fit for Digital araştırmasında Fujitsu, iş liderlerinin yüzde 67’sinin teknoloji uzmanlarıyla ortak çalışmanın zorunlu olduğuna inandığını ortaya koyuyor.

Yapay Zeka, Sağlık Sektörünü Derinden Değiştiriyor

Yapay Zeka Çin Hastanelerinde

Çin, dünyadaki en yüksek akciğer kanseri oranlarına sahip ülkelerden. Forbes ülkede Nisan 2017’de 2015 yılına kıyasla 70 binden fazla yeni akciğer kanseri vakası olduğunu bildirdi ve Çin’de yılda 1.4 milyar radyoloji taraması yapmakta olan 80 bin radyolog bulunuyor.

Çin’deki Shanghai Changzheng Hastanesi‘ndeki radyologlar BT taramalarını ve x-ışınlarını okurken tıbbi tanıyı iyileştirmek ve akciğer kanseri hastalarında şüpheli lezyonları ve nodülleri belirlemek için Infervison’dan yapay zeka teknolojisi kullanıyorlar.

Tıp alanında sahip olduğumuz en büyük potansiyel

Massachusetts Institute of Technology’den Prof. Regina Barzilay, kendisine üç yıl önce meme kanseri teşhisi konulana kadar bilgisayarlara nasıl öğreneceklerini öğretiyor, insan konuşmalarını nasıl anlayabileceklerini anlatıyordu. “Kanseri atlatırken Amazon’da ayakkabı seçmek için kullanmaktansa kanser hastalarının tedavisine uyarlayabileceğimiz kadar sofistike bir teknolojiye sahip olduğumuzu fark ettim. Sahip olduğumuz uzmanlığın insanlara yardım etmek için kullanılmasını sağlamayı gerçekten çok istiyordum” diyor. Barzilay’ın grubu, Massachusetts General Hospital ile işbirliği yaparak kanser teşhis ve tedavisi sürecini iyileştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi alanındaki uzmanlıklarını uygulamaya geçirmeye başladılar. Bilgisayarların mamografide meme kanseri bulgularını insanların mevcut kapasitelerine göre daha iyi algılayıp algılayamayacağını ve makine öğrenmesinin büyük miktarda veriyi daha kişiselleştirilmiş tedavi kararlarında işe yarayıp yaramayacağını sorguluyorlar.

Yapay Zeka, Sağlık Sektörünü Derinden Değiştiriyor

Scripps Translational Science Institute direktörü Dr. Eric Topol, “Yapay zekanın sunduğu potansiyel, tıp alanında şimdiye kadar sahip olduğumuz belki de en büyük potansiyel” diyor.

İlaç sektörü, yapay zekanın insandan daha iyi performans göstereceğini de umuyor

Rad Ecza Deposu Genel Müdürü Can Sökmen, dünyadaki bu heyecan verici gelişmeler hakkında şu bilgileri veriyor: “Birçok büyük ilaç firması 2017’de yapay zeka start-up’ları ile ortaklık kurdu. İngiltere’de Cambridge merkezli AstraZeneca, nörolojik hastalık için biyolojik belirteçler ve ilaçlar bulmak için Massachusetts, Boston’da bulunan biyo-ilaç şirketi Berg ile birlikte çalışıyor. Kaliforniya merkezli Roche iştiraki Genentech, Cambridge platformu, Massachusetts merkezli GNS Healthcare ile yapay zeka platformunu onkoloji tedavilerini analiz etmek için kullanıyor. Japon ilaç şirketi devi Takeda, Kaliforniya merkezli Numerate şirketiyle ortaklık kurdu. İngiltere’nin Brentford kentinde bulunan GSK da bu tufana katıldı. 2017 yazında Scottish AI uzmanı Exscientia ile 10 hastalığa kadar hedefleri keşfetmek için işbirliği yaptığını ve Zhavoronkov’un Insilico Medicine algoritmalarını test ettiğini duyurdu. Böylece, GSK, kendi şirket içi yapay zeka birimini oluşturan ilk büyük ilaç şirketlerinden biri oldu.Insilico Medicine, yapay zekanın daha az yan etkiye sahip ilaçlar tasarlayıp tasarlayamayacağını görmek için Oxford Üniversitesi Hesaplamalı Kalp ve Damar Ekibi ile birlikte çalışıyor. Örneğin, bazı kanser ilaçlarının kalıcı kardiyovasküler hasara neden olduğu bilinmektedir. Farklı ilaçlarla inkübe edilen hücrelerden gelen gen ifadesi verilerini kullanarak, Mamoshina, kardiyotoksik ve non-kardiyotoksik ilaçları tanımak için bir yapay zeka algoritması eğitiyor.

Derin öğrenme yapay zeka yaklaşımlarıyla keşfedilen ilk onaylanmış ilaçlar belki de iki ila üç yıl uzakta ancak bu sektördeki birçok insan yapay zekanın, ilaç endüstrisini kalıcı olarak değiştirmek üzere olduğuna inanıyor. Klinik denemelere giren 10 ilaçtan yalnızca biri hastalara ulaşıyor. Sektördeki pek çok kişi bu eğilimin sürdürülemez olduğunu ve değişimin kaçınılmaz olduğunu hissediyor. Kaynaklar, ilaçlar ve başarısızlıkların maliyeti için daha fazla ödeme yapmak istemiyor, bu nedenle iş modelinde bir değişiklik olmalı ve yapay zeka bize bir fırsat sunuyor. İlaç sektörü, yapay zekanın insandan daha iyi performans göstereceğini de umuyor.”